GeriDünya İsveç sığınmacı akını nedeniyle kemer sıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç sığınmacı akını nedeniyle kemer sıkıyor

İsveç sığınmacı akını nedeniyle kemer sıkıyor

İsveç Maliye Bakanlığı, bütün bakanlıklara gönderdiği mail mesajları ile "beklenmedik sığınmacı akını"nın neden olduğu "beklenmedik harcamalar" nedeniyle "tasarruf tedbirleri" almalarını istedi.

Maliye Bakanlığı, diğer bakanlık müsteşarları ile bakanlıkların bütçe birimlerine gönderdiği iki mail mesajında masraf kalemlerinin azaltılması yönünde somut önerilerini bildirmelerini istedi.

Maliye Bakanı Magdelena Andersson’un müsteşarı Max Elger’in imzasıyla dağıtılan ve "yüksek orandaki sığınmacı başvurularının önemli miktarda fazladan harcamalara neden olacağı" saptaması ile başlayan mail mesajında, sığınmacıların topluma entegre edilebilmesi için gerekli harcamaların, içinde bulunulan yıl ile önümüzdeki yıl yüksek miktarlara ulaşacağı öngörüsünde bulunuldu.

Mesajda, bu yıl göçmenler için yapılacak harcamaların karşılanabilir düzeyde olmasına karşın 2016 ve 2017 yıllarında yapılacak harcamaların karşılanabilmesi için gerekli önlemlerin şimdiden alınması gereğine dikkat çekiliyor.

Hükümetin 2016 yılı bütçe önerisi gelecek yıl için 74 bin yeni sığınmacı başvurusunu öngörürken, Göçmen Dairesi ise bu yılsonuna kadar 160 bin sığınmacı başvurusu bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle