GeriDünya İsveç’e iade edilirse ya idam ya Guantanamo
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç’e iade edilirse ya idam ya Guantanamo

İsveç’e iade edilirse ya idam ya Guantanamo
refid:16962187 ilişkili resim dosyası

Amerikan elçiliklerinin gizli yazışmalarını yayınlayarak Washington’a zor günler yaşatan sızıntı sitesi WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın İsveç’e iadesinin görüşüleceği dava süreci dün başladı.

Londra’nın Woolwich Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Assange’ın avukatı Geoffrey Robertson, müvekkilinin İsveç’e iadesi halinde bu ülkede adil yargılanamayacağını savunarak, İsveç’te tecavüz davalarının jürisiz ve gizli olarak, yani kamuoyuna kapalı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Assange’ın avukat ekibince açıklanan savunma dosyasında dudak uçuklatan olasılıklar yer aldı. Savunma ekibi dosyada, “İsveç’e iade edilmesi durumunda gerçek bir risk durumu sözkonusu. ABD Assange’ın iadesini ya da yasadışı yollardan ülkeye getirilmesinin peşinde. Bu durumda Assange’ın Guantanamo ya da başka bir yerde tutulma riski var. Bir gerçek risk daha var ki o da idam cezasına tabi tutulması”. Avukatların böylece Avrupa Birliği’nin “idam cezası olan ülkelere idam olasılığı olan suçlu iadesi yapılmaz” yasasından yararlanmak istediği belirtiliyor.

Efes2’de yemek yedi

İsveç, Assange’ı geçen yıl iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange, duruşmadan önceki akşam, Londra’daki Efes2 restoranda yanında sarışın bir kadınla birlikte yemek yedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle