GeriDünya İstihbarat zafiyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstihbarat zafiyeti

İstihbarat zafiyeti
refid:15085087 ilişkili resim dosyası

İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından Mavi Marmara baskınıyla ilgili yapılan iç soruşturmanın ilk bulguları şöyle: İsrail ordusu istihbarat ve planlama zafiyeti yaşadı. Eylemcilerle çatışan komandolar ise uygun davrandı. Komutanlardan biri, “Hâlâ uykum kaçıyor. Lanet olsun niye daha fazla istihbarata sahip değildik” dedi.

EMEKLİ Tümgeneral Giora Eiland liderliğinde İsrail’de yürütülen Mavi Marmara baskınıyla ilgili iç soruşturmada operasyonun hazırlık aşamasında ihmal bulundu. Buna göre İsrail ordusu, istihbarat ve planlama zafiyeti yaşadı. Askeri planlama hatalı, ancak operasyona katılan komandonun tepkisi askeri kurallara uygundu. Aktivist direnişi beklemeyen askerler, karşı duran eylemcilere şiddet uyguladı.

İsrail Ordusu’nun yayınladığı soruşturma bulgularına göre, operasyonu planlayan komutanlar, gemide büyük bir dirençle karşılaşabileceklerini göz önünde bulundurmadı. Askeri bir yetkili, “Gelişen olaylar itibariyle bakıldığında askerler olması gereken gibi davrandılar.”

Hâlâ uykum kaçıyor

Operasyon öncesinde İsrailli komandolar, 50’den fazla askerin katıldığı bir tatbikat yapmıştı. İsrailli bir subay, “Gökyüzü Rüzgarları 7” adı verilen operasyonla ilgili, “Daha önceki operasyonlarda karşılaştığımız gibi bir direniş bekliyorduk, ama tabi parkta geziye gider gibi bir halimiz yoktu” dedi.

Operasyonda yer alan bir numaralı komutan Haaretz Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “En büyük zafiyet istihabaratın toplanması ve hazırlık sırasında yaşanmıştır, biz onlarca isyancıyla karşı karşıya kalacağımızı bilmiyorduk. Sonradan gelişen bir olay değildi. Planlı bir terörist saldırısıydı” dedi. Başka bir komutan ise “Hâlâ her sabah saat 03.00’te uyanıp kendime şunu soruyorum: Lanet olsun, niye daha fazla istihbarata sahip değildik?”

Öte yandan İsrail, Gazze’de silah üretiminde kullanılmaya elverişli, çifte kullanıma imkan veren malların listesini belirleyerek, bu listede bulunmayan her türlü mal ve ürünün Gazze’ye girişine izin verileceğini açıkladı.

‘Mavi Marmara’ya gitmeyin’ dedik

“GAZZE filosu”na kanlı saldırı sonucunda patlak veren krizi üzerine ABD’ye giden AKP heyeti üyelerinden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İbrahim Kalın, “Gazze filosu” aktivistlerini yola çıkmaktan vazgeçirmeye çalıştıklarını belirterek “Bu insanları ikna etmeye çalıştık. Koşullar, zorluklar ve tehlikeleri göz önünde tutarak onlara gitmeyin tavsiyesinde bulunduk” dedi.
Washington’daki Ortadoğu Enstitüsü’nde düzenlenen konferansta Jerusalem Post’a konuşan İbrahim Kalın, ABD Kongre üyelerinin Türk hükümetine yönelik eleştirilerini “sorumsuz” olarak niteleyerek, “Bu tür tehditkâr söylemler zarar veriyor” uyarısını da yaptı. Gazete, Kalın’ın, bu çerçevede özellikle Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Gary Ackerman’ın, Washington’daki bir düşünce kuruluşunun Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ödül verme planını gözden geçirmesi çağrısını kastettiğini de yazdı.

Bilgi notu: İsrail’de yürütülen soruşturmalardan ilki, Mavi Marmara baskınını askeri açıdan değerlendiriyor. İkinci soruşturma ise eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Yaakov Tirkel tarafından yürütülüyor. Bu da Gazze Şeridi’ne yönelik ablukayı ve filoya düzenlenen baskının meşruluğunu araştıracak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle