Dünya İşte tarihe damga vuran Türk gemisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte tarihe damga vuran Türk gemisi

ABD yıllardır ambargo uyguladığı Küba'ya 40 yıl aradan sonra ilk kez buğday sattı. Küba'ya ilk ABD buğdayını ise, Türk gemisi İsmail Kaptanoğlu götürdü.

Teksas'tan çarşamba günü yola çıkan Türk gemisi, önceki gün öğlen saatlerinde 33 bin ton Amerikan buğdayıyla Havana'ya ulaştı. Buğday, 40 yıl sonra Küba'nın komünist yönetiminin ABD'li çiftlik endüstrileri ile yaptığı anlaşma sonucu bu ülkeye varan ilk buğday oldu. Küba yönetimi buğdayı Kansas City ve Illinois'te bulunan Archer Daniels şirketi ile yaptığı ticari anlaşma sonucu satın aldı.

Ticaret artacak

ABD-Küba Ticaret ve Ekonomik Konseyi'nin açıklamasına göre, Küba'ya dün de Louisiana'dan yola çıkan bir Meksika gemisiyle 17 bin 600 ton soya fasulyesi ile 5 bin 500 top pirinç geldi. Küba'ya iki aydır devam eden tahıl sevkiyatı kapsamında satılan ilk 26 bin 400 tonluk Amerikan mısırı 16 Aralık'ta varmıştı. ABD tarım endüstrisi temsilcileri, Küba ile ticaretin artacağını umuyorlar.

Göçmenler tepkili

Amerikan ambargosu kapsamında Küba ile neredeyse tüm ticaret yasak. Ancak Kongre geçen yıl Amerikan gıda ürünlerinin Küba'ya satışını serbest bırakan bir yasa çıkarmıştı. ABD'deki anti-komünist Kübalı göçmenler ise, tek partili politik sistemi yüzünden Küba'yı cezalandırmak için konulan ambargoyu zedeleyeceği gerekçesiyle Küba'ya doğrudan Amerikan gıda ürünü satışına karşı çıkıyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle