GeriDünya İşte o fabrika
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte o fabrika

İşte o fabrika
refid:12088561 ilişkili resim dosyası

The New York Times Gazetesi’nden Alan Chin, Sincan’daki olayların çıkış noktası olan Şao Guan’daki oyuncak fabrikasına gitti ve kavganın nasıl başladığını yazdı.

GAZETEYE göre, her şey Mayıs ayında 40 Uygurlu kadın ve erkeğin fabrikaya işçi olarak gelmesiyle başladı. Sincan’ın batısında bulunan fabrikadaki Uygurların sayısı kısa sürede 800’ü buldu. Uygurlar, fabrikanın yakınında işçilerin kaldığı yatakhaneye yerleştirildiler. Uygurların gözlerini dikip baktıkları ve Çinlilere çok kaba davrandıkları konuşulur oldu. Bu söylentilere, Uygur erkeklerinin kadınları taciz ettiği eklendi. Fabrikada çalışan 16 bin Han arasında dedikodular hızla yayıldı. Bu esnada, 6 Uygurlu’nun, 2 Han kadınına tecavüz ettiğini yazan ve kimden geldiği anlaşılamayan bir e-posta dolaşmaya başladı.

Çıldırmış gibiydiler

25 Haziran’da Han Çinlileri, Uygur yatakhanesini bastı. 4 saat süren kavgada, iki taraf da birbirlerine yangın söndürücü, kaldırım taşı ve karyola demirleriyle saldırdı. Polis geldiğinde, 120 Uygurlu yaralanmış, 2’si de ölümle pençeleşiyordu. İşte tüm bu olanlar, 10 gün sonra, fabrikadan 2 bin 900 kilometre ötede bulunan Urumçi’deki katliamı tetikledi.

Uygurlarla konuşamadı

Fabrikanın yetkilileri, NYT muhabirinin araştırma yapmak için yatakhanelere girmesine ve yaralılarla konuşmasına ise izin vermedi. Uygurlar, olayların fabrikada çalışan iki Uygur kızının sarkıntılığa uğraması üzerine patlak verdiğini iddia ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle