GeriDünya İşte kızımdan artakalanlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte kızımdan artakalanlar

Sırplar, güzel Saniye’ye tecavüz edip yaktılar

Kosova içlerinde ilerledikçe, Sırp vahşetinin dehşet verici izlerine rastlıyoruz. Korkunç bireysel dramlar yaşanmış. İşte Ferizay kasabasından Recebi ailesinin dramı; 19 maskeli Sırp asker, anne babasının gözü önünde Saniye Recebi'yi kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldürüp cesedini yakmışlar. Baba Mehdi Recebi'nin elinde kızının kömürleşmiş parçaları var sadece.

TARİH 2 Nisan 1999. NATO harekatının başlamasından dokuz gün sonra.

Ferizay kasabasının eteklerinde bir köyde yaşayan Recebi ailesinden 51 yaşındaki anne Zeynep Recebi yeni kalp ameliyatı geçirdiği için kaçamamıştı. Savaştan önce kurabiye fabrikasında çalışan 28 yaşındaki kızı Saniye da annesine bakmak için onun yanında kalmıştı. Köyün en güzel kızlarındandı. Almanya'da işçi Musli Sadiku ile dört yıldır nişanlıydı. Savaş çıkmasaydı çoktan evleneceklerdi. 56 yaşındaki baba Mehdi Recebi, 32 yaşındaki oğlu ve diğer akrabalarıyla evi gören bir yerde saklanıyordu. Karısı hasta olduğu için Makedonya'ya kaçmamıştı.

Öğlene doğru yüzleri maskeli, ellerinde Kalaşnikof tüfekler ve bıçaklarla 19 milis yaya olarak geldi. Üçü eve girdi ve ölüm tehdidiyle evdeki 10 bin mark ve altınları, avludaki beş otomobili aldılar. Kız çok güzeldi. Akılları kızda kalmıştı. Saat 17.00 sıralarında aynı grup tekrar gelerek, hasta annenin gözleri önünde kızı sürüklüyerek götürdüler. Etrafta imdat seslerine koşacak bir Allahın kulu yoktu. Yediği dipçik darbeleriyle kızı kurtarmak isteyen anne yere düşüp bayıldı. Tepeden maskeli milislerin döndüğünü gören baba Mehdi Recebi, merak edip koşarak gelmiş ama, geldiğinde çok geç kalmıştı. Kardeşi Halil Recebi'nin otomobiliyle kızı kaçırmışlardı. 19 Sırp milisin sırayla kızın ırzına geçip, başka bir köy evinin ikinci katında yakıp öldürdükleri anlaşıldı.

Bu evin sahibi Şerif Yahiri, olaydan bir hafta sonra, kaçtığı yerden evini kontrol için geldiğinde avluda yanık Fiat Uno ile bir odada kan izleri ve yanık saç ile bazı yarı yanık madeni elbise parçaları buldu. Burada birinin yakıldığı şüphe götürmüyordu. Arabanın sahibini araştırıp bulunca, kimin yakıldığı ortaya çıktı. Cesetten kalan parçalar, NATO soruşturma yapsın diye bahçeye konuldu. Yolda Mehdi Recebi'ye ait, kızının o gün sırtına giydiği palto bulundu. Paltonun cebinde babaya ait pasaport vardı.

Sırplar günün birinde evlerine dönerlerse onlarla birlikte yaşayıp yaşamayacaklarını sorduğumda baba, kin ve nefret dolu, şu yanıtı veriyordu: ‘‘Dönsünler hepsinin evini ben yakarım.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle