GeriDünya İşte İsrail'in Suriye'de vurduğu santraller
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  94
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte İsrail'in Suriye'de vurduğu santraller

İşte İsrail'in Suriye'de vurduğu santraller
refid:7554891 ilişkili resim dosyası

İsrail'in geçen 6 Eylül'de Suriye'nin kuzeyinde bombaladığı noktada nükleer santral inşaatı bulunduğunun kanıtı olduğu iddiasıyla bazı uydu fotoğrafları yayımlandı. İnşaatına başlanan santralin K.Kore'deki reaktöre benzediği öne sürüldü. Suriye ise iddiaları yalanladı.

İşte vurulan tesislerin görüntüleri

Eski bir BM nükleer denetçisi, şimdi ise Washington merkezli Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü'nün (ISIS) başkanlığını yürütmekte olan David Albright ile araştırmacı Paul Brannan tarafından kaleme alınan makalede, inşaatın, İsrail saldırısından 1 ay önce çekildiği ileri sürülen fotoğraflarına yer verildi.

K.KORE'DEKİNE BENZİYOR

ISIS'in internet sitesine (http://www.isis-online.org) bugün konulan makalede, “inşaatına başlanan nükleer santralin, Kuzey Kore'deki reaktör ile benzerlikler taşıdığı” ileri sürüldü.

SURİYE'DEN YALANLAMA

Makalenin yayımlanması üzerine AP'nin görüştüğü, adı açıklanmayan bir Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, uydu fotoğraflarının, nükleer santral inşaatı başlangıcını kanıtladığı iddialarını reddetti. Yetkili, “İsrail'in hedef aldığı noktanın bir nükleer tesis olduğu yolundaki haberleri şiddetle reddediyoruz” dedi. Yetkili, bu makalenin, “Suriye'ye karşı başlatılmış olan suçlama kampanyasının bir parçasını oluşturduğunu” savundu.

İSRAİL DİNLEMEDİ VURDU

İsrail, kendisi için tehdit oluışturduğunu düşündüğü komşu ülkelerdeki hedefleri anında yok ediyor. İsrail jetleri, Suriye hava sahasını ihlal edip nükleer tesis olduğu belirtilen yapıları bombalımıştı. Uzun süre konuyla ilgili açıklama yapmayan İsrail sonunda operasyonu kabul etmişti. İsrail uçaklarının boş yakıt tanklarını Türkiye sınırları içine bırakması ise gerilime neden olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle