Dünya İşte IŞİD’in istediği Lady El Kaide
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte IŞİD’in istediği Lady El Kaide

İşte IŞİD’in istediği Lady El Kaide

IRAK ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ABD’li gazeteci James Foley’i öldürmeden önce Washington yönetimine gönderdiği uzun listede “Lady el-Kaide” olarak bilinen Afiye Sıddıki’nin de serbest bırakılması şartını koşmuş.

2005 yılında ABD iç istihbarat örgütü FBI, 11 Eylül saldırısının planlayıcılarından Halit Şeyh Muhammed’in sorgusunda, M.I.T’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) nöroloji doktorasını tamamlayan Sıddıki’nin El Kaide’nin finansörü ve kuryesi olduğunu öğrendi. Bu bilgi Sıddıki’nin “En çok aranan yedi terörist” listesine girmesine yetti.

Harita incelerken yakalandı

2008 yılında bir Afgan köylüsü, harita inceleyen bir kadını gördü. Afganistan’daki kadınların çoğunun okuma-yazma bilmemesi nedeniyle şüphelenen köylünün ihbarıyla yakalanan Sıddıki’den başkası değildi. Üzerinden, New York’ta yapılacak ölümcül saldırıların planlarını içeren belgeler ve 1 kilo kadar aşırı zehirli bir kimyasal olan sodyum siyanür çıkan Sıddıki’nin sorgu sırasında eline geçirdiği bir tüfekle ABD’li müfettişlere ateş açtığı iddia edildi ancak “Lady El Kaide” ABD’deki mahkemede bu iddiayı yalanladı. Bu saldırı yüzünden kadının 86 yıl hapis cezasına çarptırılması, memleketi Pakistan’da protestolara neden olmuş, iki ülke arasında kriz çıkmıştı. Sıddıki hakkında bir kitap kaleme alan Deborah Scroggins, IŞİD’in sembolleşen Sıddıki’yi kurtararak El Kaide içinde ve tabanında prestijini artırmayı hedeflediğini düşünüyor. Hâlâ Teksas eyaletindeki bir hapishanede yatan 42 yaşındaki Sıddıki, ömrü yeterse en erken 2083 yılında tahliye olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle