Dünya Haberleri

DÜNYA

  İşte AB’nin yeni sınırını çizen adam

  Ayşegül EKİNCİ/LONDRA
  12.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  3 Ekim’in ertesi günü gazetesine büyük bir Türkiye haritası yerleştirip, ‘Avrupa’nın yeni sınırı’ manşetini atan The Independent’in Yayın Yönetmeni Simon Kelner, o günün hikayesini Hürriyet’e anlattı: ‘Manşetimize saldıran da oldu desteleyen de. Ben Türkiye’yi destekleyecek kadar cesurum. Bu iş 2015’te tamamlanır.’

  Avrupa’nın sınırları gerçekten değişecek mi?

  Tabii ki. Hem inanmasam böyle bir manşeti gazetemin birinci sayfasına koyar mıydım?

  LÜKSEMBURG’da yapılan 3 Ekim’deki AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi ve sonrasında baş sayfasında attığı ‘Türkler bugüne kadar bizim için ne yaptı’ ve ‘Yeni Avrupa’nın sınırı’ manşetleriyle Türkiye’ye destek veren İngiliz The Independent Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Simon Kelner, ‘3 Ekim, manşetlik bir olaydı’ diyor. Heyecan içinde geçen 3 Ekim günü hazırladığı gazetenin ve öncekilerin hikayesini soruyoruz, o anlatıyor:

  Türkiye AB’ye girecek mi?

  Türkiye, üzerine düşeni yapar ve kendinden beklenen değişiklikleri gerçekleştirirse kesinlikle evet. Bir kere hiçbir İslam ülkesi AB’nin kapısına dayanmadı. Artık geri çevrilmesi de öyle çok kolay değil. Ancak bu gerçekten zaman alacak bir süreç. Bence şöyle bir 10 senesi var, tabii bu 10 senenin içinde tartışmalar, çekişmeler olacak. AB, vizyonunu genişletmeye bakıyor. Türkiye’nin AB üyeliğine kabulü bu yolda çok önemli bir adım.

  Avrupa’nın sınırları gerçekten değişecek mi?

  Tabii ki. Hem inanmasam böyle bir manşeti gazetemin birinci sayfasına koyar mıydım?

  Türkiye’nin AB ile durumuna iki türlü bakılabilir. Biri negatif, yani ülkenin nüfusunun fazla olması, din faktörü ve birlik çerçevesinde düzenlenmesi gereken bazı kriterler. Bir de pozitif bakılabilir. Ben pozitif bakanlardanım. Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu arasında Batı’nın aradığı köprü olacaktır. Bir kere daha söylüyorum, bence 2015’de bu iş tamamlanır.

  Başbakan Tony Blair de aynı görüşte.

  Blair’le nadiren aynı fikirde olurum. Hayret, demek Türkiye ikimizin de ortak düşündüğü bir noktaymış.

  IRAK YANLIŞTI

  Sizce İngiltere Irak Savaşı’na girmekle hata yaptı mı?

  İngiltere Irak’a müdahale etmeyecekti. Çünkü askeri başarı çok farklı bir şey, ondan sonrası daha da farklı. Madem Irak’a girildi, askeri harekat sonrası stratejik planlama yapılmalıydı. Bunlar düşünülmeden ani bir kararla müdahale yapıldı. Sonrası malum, ne diyebilirim ki, çözümü bilemiyorum. Tony Blair de bilmiyor zaten.

  Bize Independent’ı anlatır mısınız? Nasıl bir gazete?

  Aynı adı gibi bir gazete yani bağımsız. Zaten bu gazeteyi bu kadar özel yapan da bu. Biz kimseden emir almıyoruz, patron bize şunu yapın diye baskı yapmıyor. Tamamıyla tarafsız, halkın sesi ve yüreğimizin sesi Independent.

  Türkiye’ye hiç gittiniz mi? Türk gazetelerini gördünüz mü?

  Türkiye’ye geçen sene gitmiştim. Bir hafta İstanbul’da kaldım. Şehre bayıldım, müthiş bir yer doğrusu. İnsanlar çok sıcak. Eğlence dolu bir şehir ve sanırım bu da hiç bitmeyen bir eğlence. Hatta konferans için davet edildiğim halde, gezmekten ancak bir iki saat uyuyup sabah 09.00’da başlayan konuşmalarıma yetişebiliyordum. Ama, önümüzdeki yıllarda güney kıyılarını da görmek istiyorum. Türk gazetelerine gelince ilginç. Bol bol renkli resimler kullanılıyor. Ama, bence Türk basını Independent tarzında bir gazeteye oldukça hazır.

  İnsan hikayeleri merak çekiyor

  Görüşme sonrası ayağa kalkıyor Simon Kelner ‘Yarının manşetini bulmak lazım. Pakistan’daki deprem. Ne çok insan manzarası var. İnsanlar gazetede insan hikayelerini merak ediyor’ diyerek ertesi günün manşetini kararlaştırmak için toplantıya giriyor.

  Erdoğan dünya liderlerinin sevdiği bir lider

  TAYYİP Erdoğan çok olumlu değişiklikler yaptı. Bir kere çok sosyal bir lider, dünya liderleriyle sıcak temas kurma yeteneğine sahip. Ve bu özelliklerinden dolayı, dünya liderlerinin de sevdiği bir lider. Baksanıza, kimsenin yapamadıklarını yaptı. Türkiye’nin AB’ye girme meselesi uzun süredir iyileşmeyen bir yara gibiydi. Erdoğan bunu kazanarak bir zafere dönüştürdü. Görünen o ki, bu gerçekten Türkiye için zafere dönecek. Avrupa içinde büyük bir değişim olacak.

  Özelim de genelim de Independent

  BEN son 7.5 yıldır buradayım. Ama neredeyse gazetenin kurulduğu günden itibaren kaderimiz hep çakışıyor. Değişik bölümler ile çalışmaya başladım. Şimdi de Genel Yayın Yönetmenliği yapıyorum. Sabahları 7 sularında kalkarım. Vakit bulabilirsem spor yaparım, yoksa kahvaltımı yapar sonra da tüm gazeteleri okurum. Televizyona fırsat varsa bir göz atar 9-9.30 gibi ofiste masamın başında olurum. Zaman zaman konferanslar da veriyorum. Sık seyahat ederim. Golf oynamayı severim. Çok düşkün olduğum bir köpeğim var. Böyle bir işte özel yaşamınız hiç kalmıyor. Özelim de genelim de, Independent.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı