Dünya Haberleri

DÜNYA

  İstanbul'da entrika

  Hürriyet Haber
  20.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar oyunlarına meraklı olanlar bugünden itibaren, İstanbul'un esrarengiz labirentlerinde müthiş bir serüvene atılıyor. Dün dünya tanıtımı yapılan oyunda, araştırmacı gazeteci kimliğine bürünüyor ve İstanbul'u ele geçirerek dünyaya hükmetmek isteyen kötü adamlara karşı savaşıyorsunuz.

  İstanbul, ABD'nin önde gelen TV kanallarından ‘‘Discovery Channel’’in geliştirdiği bir bilgisayar oyununda, bilgisayar tutkunluklarına evsahipliği yapıyor. İstanbul'la ilgili bir saatlik bir belgesel ekrana getiren ‘‘Discovery Channel’’, ‘‘İstanbul'da entrika’’ adlı bir oyunu dün piyasaya çıkardı.

  ‘‘Bizans'ta ihanet’’ olarak da adlandırılan CD-ROM oyununda yine iyiler kötülere karşı mücadele veriyor. ‘‘Araştırmacı gazeteci’’ rolünü üstlenen oyuncular, ‘İstanbul’u ele geçirerek dünyaya hükmetmek isteyen dünyanın en şeytani ruhlu kişilerine' karşı savaşıyor ve esrarengiz olayları çözmeye çalışıyor. Oyuncunun tek bir hatası, oyunu sona erdiriyor.

  Oyunu oynayabilmek için oyuncuların, olayların cereyan ettiği Ayasofya, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarayı, Kapalıçarşı, Galata Kulesi, Pera Palas, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı gibi İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini çok iyi bilmeleri gerekiyor. Oyunda, oyuncular İstanbul'un altında olduğu varsayılan dehlizlerde yollarını bulmaya çalışıyorlar.

  Bu nedenle oyuna İstanbul'u etraflı olarak tanıtan 360 derece açılı, üç boyutlu resimlerin kullanıldığı bir de harita eklendi. Böylece, bilgisayar çevrelerinde birdenbire en gözde oyunlar arasına giren ‘‘İstanbul'da Entrika' oyununu oynamak isteyenler İstanbul'u çok yakından tanıma fırsatını yakalıyorlar.

  ‘‘İstanbul'da entrika’’ adlı oyun ‘‘Discovery Channel’’in Internet'teki sayfasında ‘Bu oyun, sizi, dünyanın en egzotik yerlerinden birinde cereyan eden bir maceraya sürükleyecek' sözleriyle tanıtılıyor. ABD'nin en yaygın bilgisayar mağazalarında dün satışa çıkartılan bilgisayar oyunu, Discovery kanalının bilgisayar sayfasından yüklemek mümkün. Siz de İstanbul'da soluk kesen bir maceraya yaşamak istiyorsanız, ‘‘http: //www.discovery.com.’’ adresine uğrayın.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı