Dünya Haberleri

DÜNYA

  İstanbul işbirliği süreci önceliğimiz

  Hürriyet Haber
  04.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye sayesinde NATO Genel Sekreteri olan eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen yeni görevine başladı. Rasmussen ilk basın toplantısında "İstanbul işbirliği sürecine" vurgu yaptı.

  Türkiye’nin itirazlarını kaldırması üzerine NATO Genel Sekreteri olarak seçilen Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, yeni görevine başlarken Afganistan, Rusya ile ilişkilerin yanısıra NATO-Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Süreci’nin devamını da öncelik ilan etti. 

  Anders Fogh Rasmussen, yeni görevine başlaması üzerine düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, NATO’nun önümüzdeki dönemdeki ana önceliklerini de sıraladı. "Afganistan’ın terör merkezi olmaması için çalışıyoruz” mesajını veren Rasmussen, bu yılın Afganistan için çok önemli bir yıl olacağını ifade etti. Rasmussen, Afganistan halkına daha çok insani yardım gerektiğini söyledi.

  Diğer bir önceliği NATO-Rusya ilişkilerinin oluşturacağını da ifade eden Rasmussen, “Rusya ile gerçek stratejik ortaklık ilişkilerini kurmak istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

  İSTANBUL İŞBİRLİĞİ SÜRECİ

  Anders Fogh Rasmussen, önceklikleri sıralarken “Bana göre diğer bir öncelik, NATO-Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Süreci’nin devamı olacaktır”dedi. Rasmussen, İstanbul İşbirliği Süreci dahilinde “daha güçlü ilişkilerin oluşturulması, bu ilişkilerin de karşılıklı saygı temelinde inşa edilmesi ve karşılıklı güvenin tesis edilmesi”nin amaçlandığını vurguladı, bu bağlamda terörizmle mücadele ve silahlanmayla mücadele gibi bölgeyi ilgilendiren konulara ağırlık verileceğini anlattı.

  ALBRİGHT YENİDEN YAPILANMADAN SORUMLU

  Kosova konusunda taahhütlerin yerine getirilmesini amaçladıklarını belirten Rasmussen, Aden Körfezi’nde korsanlara yönelik operasyonları sürdürme kararlığını da ifade etti. Rasmussen, yeni ve kapsamlı bir proje çerçevesinde NATO’nun yeniden yapılandırılması amacıyla yeni bir stratejik konsept geliştirileceğini söyledi. Bu çerçevede 12 uzmanlı bir grubun oluşturulduğunu, bunun başında ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’in bulunacağını da açıklayan Rasmussen, bu konudaki çalışmalarda çeşitli kurum ve düşünce kuruluşları ile işbirliğinin yapılacağını, isteyen herkesin NATO’nun internet sayfasına girerek görüşlerini dile getirebileceğini kaydetti.

  Anders Fogh Rasmussen, “uygulanabilir yeni çözümlerin üretilmesi”nin önemine de vurgu yaptı.(ANKA)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı