GeriDünya İstanbul bombacıları kaçtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  161
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul bombacıları kaçtı

İstanbul bombacıları kaçtı
refid:7731561 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da 4 yıl önce düzenlenen bombalı saldırının kilit isimlerinden Sadettin Aktaş ile Burhan Kuş, Irak’ta tutuklu bulundukları Ebu Gureyb Cezaevi’nden kaçtı.

15-20 Kasım 2003 tarihinde 60 cana mal olan 4 ayrı yere düzenlenen bombalı saldırılara katıldıktan sonra Irak’a kaçan El Kaide’nin Türkiye’deki üst düzey sorumlusu Aktaş ile Kuş, 2005 yılında Irak’ta tesadüfen yakalanmıştı.

ABD askerlerinin yaptığı işkencelerle ismi duyulan Ebu Gureyb Cezaevi’ne konulan iki terörist, İsviçre Kızılhaz’ı aracılığı ile Türkiye’deki yakınlarına haber göndererek, hayatta olduklarını ve Türkiye’ye nakledilmeleri için çaba göstermelerini istemişti.

Bunun üzerine İstanbul Emniyeti’nden iki görevli, Bağdat’a giderek iki bombacının ifadelerini almıştı. Türkiye, Aktaş ve Kuş’un iade edilmelerine ilişkin dosyayı 18 haziran 2005 tarihinde Irak makamlarına göndermişti.

İade prosedürü devam ederken, geçen Nisan ayında bir başka cezaevine nakledilirken iki bombacının kaçtığı bilgisi ulaştı. Bunun üzerine Türk emniyeti Interpol kanalı aracılığı ile Irak Interpol'ünden bilginin doğru olup olmadığını sordu. Ancak bir cevap alınamayınca bu kez devreye Dışişleri bakanlığı girdi. Amerikan makamları ile yapılan yazışmalardan sonra Aktaş ile Kuş'un geçen nisan ayında kaçtığı haberi doğrulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle