Dünya Haberleri

DÜNYA

  İşsizlik ve yüksek gıda fiyatları Kuzey Afrika'yı karıştırdı

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  07.01.2011 - 14:37 | Son Güncelleme:

  Artan işsizlik ve yüksek gıda fiyatları, küresel ekonomik krizin etkilerini üzerinden atamayan Kuzey Afrika ülkelerinde tansiyonu giderek yükseltiyor. Tunus’ta geçtiğimiz ay başlayan protestolar, Cezayir’e sıçradı.

  CEZAYİR'DE POLİSLE GÖSTERİCİLER ÇATIŞTI/Foto Galeri

   

  Protestolar ülke geneline hızla yayılırken, El-Vetan gazetesinin internet sitesinde verilen bilgiye göre, göstericiler Boumerdes ve Bejaia kentlerindeki ana yolları kapattı. Ayrıca, eylemleri bastırması için “polis konvoylarının gönderildiği” belirtildi.  

   

  Başkent Algiers'te Çarşamba günü geç saatlerde başlayan olaylarda, birçok dükkân kepenk indirirken, şiddet olaylarının yaşandığı Bab el Kued bölgesinde, bir Renault bayisinin de aralarında bulunduğu çok sayıda mağaza, dükkan ve araç ateşe verildi.

   

  Algiers’in 430 kilometre batısında kalan Oran kentinde ise protestocuların lastikler yakarak yolları kapattıkları ve yoldan geçen sürücülere taş attıkları ifade edildi.

   

  Oran Daily gazetesi, protestocuların bir un deposunu basarak un çuvalları çaldıklarını ve son günlerde un fiyatlarının artmasına neden olduklarını yazdı.

   

  FİYATLARDAKİ ARTIŞ DURMUYOR

  Pazartesi günü, Algiers’in batısında kalan Tipaza kentinde, yüksek gıda fiyatları ve giderek kötüleşen yaşam standartlarını protesto eden göstericiler, kentte anayolları trafiğe kapatmıştı.

   

  Cezayir Esnaf ve Sanatkarlar Odası, son günlerde fiyatların yüzde 20 ile yüzde 30 oranında artış gösterdiğini, özellikle Ocak ayının başından bu yana şeker ve yağ fiyatlarında önemli bir yükseliş yaşandığını belirtti

   

  Gerginliği yatıştırmak isteyen Ticaret Bakanı Mustafa Benbada, gıda fiyatlarının sadece Cezayir’e özgü olmadığını, dünya genelinde yaşanan bir sorun olduğunu ifade etti.

   

  GENÇLER İŞSİZLİKTEN KIRLIYOR

  Uluslararası Para Fonu (IMF) rakamlarına göre,Cezayir nüfusunun yüzde 75’ini oluşturan 30 yaş altı gençlerin yüzde 20’si işsiz.

   

  Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, 2009 yılında, 2003’te yaşanan depremin ardından bir tek çivi çakılmayan afet bölgesinde bir milyon kişiyi barındıracak konut inşa edileceği sözü vermişti. Cezayir’in nüfusu, Fransa’dan bağımsızlığın kazanıldığı 1962’den bu yana üç kat artarak 35.6 milyona çıktı.

   

  Ülkede son aylarda, işsizlik, konut sıkıntısı, artan fiyatlar ve yolsuzluk iddiaları yüzünden gerginlik yaşanıyordu.

   

  GERGİNLİK GİDEREK YAYILIYOR

  Sosyolog Muhammed Saib Musette, AFP haber ajansına, “Mevcut durumun kontrolden çıkabileceğinden korkuyorum” yorumunu yaptı. Musette, “Tunus’ta yaşananlar da ele alındığında, gerginlik bulaşıcı hastalık gibi yayılıyor diyebiliriz” ifadesini kullandı.

   

  İşsizlik ve geçim sıkıntısı nedeniyle 17 Aralık’ta Tunus’ta yaşanan protestolarda, bir üniversite öğrencisi kendisi ateşe vermiş ve ölmüştü. Ülkede, avukatların da destek verdiği protestolar devam ediyor.

   

  Analistler, küresel ekonomik krizden etkilenen bir Kuzey Afrika ülkelerinden Fas’ta da benzer olayların yaşandığını ifade etti.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı