GeriDünya İsrailli yetkili: Ateşkes pazartesi sabahı uygulanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrailli yetkili: Ateşkes pazartesi sabahı uygulanacak

Reuters haber ajansı, adı açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkiliye dayanarak, İsrail'in Lübnan'a saldırılarını pazartesi günü saat 07.00 itibariyle durdurmayı planladığını kaydetti.

AP ajansına göre de yine adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili, ateşkesin pazar günü geç saatlerde ya da pazartesi günü yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi.

İsrailli yetkili, ateşkes konusundaki nihai zamanın, yarın sabahki bakanlar kurulu toplantısında alınacak karara, BM ile yapılacak görüşmelere ve Lübnan hükümetinden gelecek bilgilere bağlı olduğunu kaydetti.

İsrail televizyonunun ikinci kanalı da daha önce, ateşkesin pazartesi günü saat 07.00'de yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Öte yandan İsrailli yetkilinin açıklamalarının, İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz'un bugünkü, ordunun ateşkes uygulanıncaya kadar çatışmaya devam edeceği ve kara harekatının yaklaşık bir hafta devam edebileceği yönündeki ifadeleriyle çeliştiğine dikkat çekiliyor.

Dan Halutz, genişletilmiş kara harekatı çerçevesinde Lübnan'daki asker sayısını üç katına çıkaracaklarını söylemişti.
İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri de, İsrail güçlerinin 4 gün içinde İsrail-Lübnan sınırının yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki Litani Nehri'ne ulaşmayı hedeflediğini kaydetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle