Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrailli pilotlar kasten ıskalıyor

  Hürriyet Haber
  07.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail’in Lübnan’da sivilleri öldürmesine yönelik tepkilerin artması üzerine bazı pilotların verilen hedefleri kasten ıskaladıkları bildiriliyor. Observer gazetesinin haberine göre, yanlış istihbarat sonucu kendilerine bildirilen hedeflerin Hizbullah üsleri olmadığına inanan en az iki pilot, bombaları bilerek hedefe isabet ettirmemiş.

  Sivillerin ölümü karşısında uluslararası öfke büyürken, İsrail’in hava operasyonları eleştiri odağı oldu. Observer gazetesi, üst düzey bir hava kuvvetleri komutanının yaptıkları bazı eylemlerin savaş suçu sayılabileceğini kabul ettiğini öğrendi. Bir "refusenik" olarak 2004’te ordudan ayrılan eski Blackhawk helikopter pilotu Yonathan Shapiro, F-16 pilotlarıyla konuştuğunu ve bazılarının, istihbarat bilgilerine güvenmediği için görevlerini ihmal ettiğini öğrendiğini söyledi. Shapiro’ya göre pilotlar bunu, ordunun, "sivillere zarar vermemek için her türlü çaba gösterilmelidir" kuralına sığınarak yapıyor. Saphiro, "Bazı pilotlar içeride sivillerin olmasından korktukları için bombayı bile bile kenara bıraktıklarını söylediler bana. Artık kendilerine koordinatları ve hedefleri bildirenlere güvenmiyorlar" dedi.

  İsrail silahlı kuvvetlerinin başarısız olduğuna dair endişeler de son zamanlarda yükseliyor. Geçen hafta bir İsrailli bakan, "Orduya bu kadar çok para ödüyoruz. Aldığımız sonuç bu mu?" diye soruyordu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı