Dünya İsrail'le ilişkilerde şimdi ne olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'le ilişkilerde şimdi ne olacak

Ankara çok gergin;İsrail’in, Türkiye bandıralı bir insani yardım gemisine askeri operasyon düzenlemesi;Üstelik bu operasyonda Türk vatandaşlarının da İsrail askerleri tarafından öldürülmesi.Bu, daha önceki hiçbir krize benzemiyor.

Ne “one minute” krizine, ne “alçak koltuk” krizine.
Çünkü ilk kez işin içine “kan” girdi.
Bu her şeyi değiştirecek kadar önemli bir gelişme.

ARAP-İSRAİL SORUNUNDA TÜRKİYE İLK KEZ “MAĞDUR”

 

Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr

İsrail’de meydana gelen olayla, Türkiye artık resmen Arap-İsrail anlaşmazlığına “taraf” olmuştur.
Üstelik de insanları öldürüldüğünden “mağdur” taraf haline gelmiştir.
Şimdi Ankara’da çalışmalar iki koldan yürütülüyor. İki alanda “ne yapılacak?” üzerinde çalışılıyor.
DİPLOMATİK ALANDA: Türkiye’nin diplomatik alanda atacağı ilk adım, uluslar arası camiayı harekete geçirmek olacaktır. Bunun ilk adımı da, Birleşmiş Milletler’de adım atmak olacaktır.

Şu anda New York’ta geceyarısı. Ancak Türkiye’nin BM nezdindeki daimi temsilciliği ayakta. Ankara ile iletişim halinde, New York’ta mesai başlar başlamaz, konuyu gündeme getirmeye hazırlanıyor Türk diplomatlar.

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nden çok sert bir karar isteyecek. BM Güvenlik konseyi’nin geçici üyesi de olduğundan, doğrudan ilgili ülkelerle temasa geçecek.

Aynı şekilde, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de ayakta. Washington’daki Türk diplomatları ise, konuyu Amerikan yönetimine iletmek üzere hareket geçiyorlar.

Aynı çalışmalar, BM Güvenlik Konseyi’nin diğer üyeleri nezdinde görev yapan Türk diplomatlar tarafından da gerçekleştiriliyor; Paris, Londra, Pekin ve Moskova Büyükelçilikleri, ilk temas kurulan Büyükelçilikler oldu.

Amaç belli; İsrail’in saldırganlığının artık tüm dünya nezdinde kınanmasını sağlamak. İsrail’in bu maceralara atılan hükümetini uluslar arası alanda “tecrit” etmek.

İNSANİ ALANDA:

Türkiye, öncelikle bayrağını taşıyan gemilerin, pasaportunu taşıyan insanların peşine düşmüş durumda. İsrail’le temaslarda ilk istek, sadece yaralıların değil, ölülerin de Türkiye’ye teslim edilmesini sağlamak. Bu konuda da Ankara hareketli. Genelkurmay’dan, Dışişleri Bakanlığı’na, Başbakanlık’a kadar her yerde, ölülerin ve yaralıların nasıl teslim alınacağı, bunları hangi yollardan, hangi araçlarla Türkiye’ye getirileceği üzerinde çalışılıyor. Bu çerçevede de, İsrail’e komşu ülkelerle de temasa girilmiş durumda; Belki bir yardım alınır diye.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle