GeriDünya İsrail'le görüşme Pakistan'ı karıştırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'le görüşme Pakistan'ı karıştırdı

İsrail ve Pakistan Dışileri Bakanları’nın İstanbul buluşması aşırı İslamcı Pakistanlılar’ın sert tepkisine neden oldu. Pakistan’ın aşırı dinci partileri buluşmayı "Kara Gün" olarak nitelerken, İsrail basını, "önemli bir adım" olarak niteledi.

THE NEWS: KARA GÜN İLAN EDİLDİ

Pakistan’ın The News gazetesine göre İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ve Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri’nin iki ülke tarihinde ilk kez açık bir buluşma gerçekleştirmesi aşırı İslamcı Pakistanlılar’ı kızdırdı.

Gazete, İslamcı partilerin koalisyonu niteliğindeki Mütahida Meclis e Amal’ın sözcüsü Sarfaraz Ahmet’in, "İslamabad’ın İsrail makamlarıyla ilk kez gerçekleştirdiği bu üst düzey görüşmeleri kınadığını" söylediğini belirtti. Gazeteye göre Cuma gününü "Kara Gün" olarak ilan ettiklerini açıklanan Ahmet, Pakistan Dışişleri Bakanını da siyah bayraklarla karşılayacaklarını söyledi.

ARAB NEWS: "CEMAAT E İSLAMİ BULUŞMAYI KINADI"

Buluşmayı "tarihi" olarak nitelendiren Suudi Aarbistan merkezli Arab News gazetesi de Cemaat e İslami Başkan yardımcısı Gafur Ahmet ise "Hindistan Pakistan’ı 1960’larda işgal ettiğinde İsrail Hindistan tarafını tuttu ve Pakistan’a savaş ilan ettiğini belirtti. Gazeteye göre Ahmet, "Hindistan’la müttefik olduğunu açıklayan İsrail, Pakistan’ı yok etmek için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını açıkladı" dedi ve Pakistan halkının yüzde 85’inin İsrail ile ilişki kurulmasının istemediğini söyledi.

THE DAWN: "TÜRKİYE ARABULUCU OLDU"

Pakistan’ın The Dawn gazetesi, İsrail ve Pakistan Dışişleri Bakanları’nın "ilişkileri normalleştirmek" adına yaptığı buluşmaya ev sahipliği yapan Türkiye’nin "arabulucu rolüne" dikkat çekti.

Gazete, Pakistan Dışişleri Bakanı Kasuri’nin buluşmanın İsrail’i tanıma anlamına gelmediği ve Pakistan’ın Filistin politikasının değişmediği sözlerini aktardı.

Gazete ayrıca, buluşmanın Filistin makamlarınca "kaygı verici" olarak değerlendirildiğini belirtti. Haberde, Filistin Başbakan Yardımcısı Nabil Şaat’ın "İsrail’e böyle ödüller vermek iyi değil. Endişeliyiz çünkü şu an İsrail ile ilişkilere başlamak için iyi bir zaman değil" dediği belirtildi.

HAARETZ: "ŞARON VE MÜŞERREF DE BULUŞABİLİR"

İsrail’in Haaretz gazetesi, iki bakanın buluşmasının İsrail ile Pakistan ilişkilerini normalleştirmek için atılan bir ilk adım olduğunu belirtti. Haberde iki bakanın iki hafta sonra gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda tekrar buluşabileceğini bu esnada İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in de biraya gelebileceğini belirtti.

Gazete ayrıca, buluşmanın ardından İsrail makamlarının Pakistan’da geçerli olan İsrail’e seyahat yasağı gibi konularda esneklik gibi birtakım gelişmelerin yaşanabileceği beklentisinde olduklarını ifade etti.

JERUSALEM POST: "PAKİSTAN’IN CESUR ADIMI "

İsrail gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı Şalom’un Pakistan’ın "cesur bir adım" attığını söylediğini belirtti. Gazete Şalom’un bir radyoya "Gazze’den çekilmenin ardından Arap dünyasıyla ilişkiye geçmek için bundan daha iyi bir dönem olamazdı" dediğini aktardı.

WASHINGTON POST: "PAKİSTAN DİĞER ARAP ÜLKELERİNDEN ONAY ALDI"

Washington Post gazetesi, Pakistan’ın İsrail ile görüşmelere başlamadan önce Suudi Arabistan ve Filistin yetkilileriyle görüştüğü ve iki ülkenin buluşmaya "çok büyük destek" verdiğini belirtti.

NEW YORK TIMES: "ŞALOM, DİĞER ARAP ÜLKELERİNDEN UMUTLU"

New York Times gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı’nın Pakistan’ın adımının ardından diğer Müslüman ve Arap ülkelerinin de benzer adımlar atmasından umutlu olduğunu ifade etti.

LE MONDE: "GÖRÜLMEMİŞ BULUŞMA"

İstanbul’daki buluşmayı bir ilk olarak nitelendiren Fransız Le Monde gazetesi ise, İsrail’in Pakistan ile buluşarak Arap dünyasına yaklaşmayı çalıştığı yorumunu yaptı. Buna karşın, Pakistan’ın İsrail’i bir Filistin Devleti kuruluncaya kadar resmen tanımayacağı açıklamalarına dikkat çeken gazete, Türkiye’nin "arabuluculuğu" ile düzenlenen görüşmenin, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın onayına sahip olduğuna dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle