Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail’le anlaşma tamam gibi

  Uğur ERGAN /ANKARA
  08.04.2016 - 20:28 | Son Güncelleme:

  31 Mayıs 2010’da Gazze’ye yardım malzemesi götüren gönüllülerin bulunduğu Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskında 9 Türk vatandaşının ölmesi üzerine krize giren Türk-İsrail ilişkilerinin normale dönüştürülmesinde nihai anlaşmaya yaklaşıldığı bildirildi.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı’nın Özel Temsilcisi Joseph Ciechanover ve İsrail Milli Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Jacob Nagel’in başkanlıklarındaki heyetlerin Londra’da buluştuğu belirtilerek, “Heyetler, mutabakat metninin nihai hale getirilmesi ve farklılıkların giderilmesi yönünde ilerleme sağlamış ve anlaşmanın çok yakında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda sonuçlandırılması hususunda uzlaşıya varmışlardır” denildi.

  İsrail, daha önce yapılan toplantılarda kabul ettiği gibi baskında ölenler, yaralananlar ve diğer mağdurlar için toplam 20 milyon dolarlık tazminatı ödeyecek. İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ve Türkiye’nin de Hamas yetkilisi Salah Aruri’yi sınır dışı etmesi daha önce yerine getirilmişti.
  Baskın nedeniyle Türkiye de müebbet hapis istemiyle gıyaplarında yargılanan İsrailli yetkililer hakkındaki davalar düşürülecek. Türkiye ve İsrail doğalgaz sahalarında işbirliğine gidecek. İsrail’in iki doğalgaz rezervinden çıkarılacak gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasında bir sıkıntı yaşanmayacak. Türkiye’nin talebi olan Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılmasında da önemli ilerlemeler kaydedildiği bildirildi.

  BÜYÜKELÇİLER ATANACAK

  Mavi Marmara baskınından sonra 2’nci kâtip seviyesine indirgenen diplomatik ilişkiler, bir süre önce maslahatgüzar seviyesine çıkarılmıştı. Anlaşma uyarınca iki ülke yeniden karşılıklı büyükelçi atayacak. Türkiye’nin Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Can Dizdar’ı Tel Aviv’e büyükelçi olarak göndermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ocak ayında “İsrail, bölgede Türkiye gibi bir ülkeye muhtaçtır. Bizim de İsrail’e ihtiyacımızın olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu, bölgenin bir gerçeği. Karşılıklı samimiyet çerçevesinde bu adımları atmayı başarabilirsek, normalleşme beraberinde gelir. Filistin’deki kardeşlerimizi gözetmek durumundayız” demişti.

  Etiketler: israil , Türkiye , anlaşma
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı