GeriDünya İsrail'in Gazze kararı kara borsacıları vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'in Gazze kararı kara borsacıları vurdu

İsrail'in Gazze'ye deniz ablukasını sürdürürken karadan ablukayı yumuşatma kararının ardından, Refah'taki kara borsacılar fiyatların aniden düşeceği endişesiyle stoklarındaki malları elden çıkarma telaşına düştü.

AFP'nin haberine göre, Gazze Şeridi'nin güneyinde, Mısır tarafındaki sınırın altından kazılan tünellerle getirilen malların satıldığı El Necma pazarında fiyatlar şimdiden düşerken, satıcılardan Ebu Hasan, bir kasa kolanın yüzde 50 indirimle 20 şekele (yaklaşık 7,50 TL) düştüğünü söyledi.

“Tünel işletmecilerinden” biri olan ve Ebu Muhammed takma adını kullanan bir esnaf da, “Şu anda tünelim boş, çünkü Gazze'ye her şeyi soktuk, piyasa doydu. Yeni malları getirerek para kaybetme riski altındayız, çünkü İsrail ablukayı kaldıracağını söyledi” dedi.

Mısırlı yetkililerin de sınırın Mısır tarafındaki kontrolleri sıkılaştırdığını anlatan Ebu Muhammed, “Gazze'de pazarın şimdiki tek ihtiyacı, çimento, kereste, demir, mermer ve karolar, ama bu malların da karı çok düşük, bu yüzden bunları getirmeye cesaret edemiyorum” diyor.
Bir başka “tünel sahibi” olan komşusu da mermer ve seramik konusunda sadece “özel siparişle” çalıştığını anlatıyor.

Pazarın bir başka esnafı Ebu Ahmed de “Bu televizyonu 8 bin şekele satmıştım, bugün 4 bin 700 ancak ediyor” diyor.

İsrail'in “iyi niyetinden” endişe eden esnaf, hala Refah'ta güzel günler göreceklerinden ümitli. “İsrailliler söylediklerini asla yapmaz” ifadesini kullanıyor...
Yorumları Göster
Yorumları Gizle