GeriDünya İsrail'in abluka kararına dünyadan ilk tepkiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'in abluka kararına dünyadan ilk tepkiler

İsrail'in Gazze'ye karadan uyguladığı ambargoyu haffifletme kararı uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı. İşte İsrail kabinesinin aldığı karara dünyadan ilk tepkiler:

AVRUPA BİRLİĞİ DIŞİŞLERİ YÜKSEK TEMSİLCİSİ CATHERINE ASHTON

İsrail'in Gazze'ye karadan uyguladığı  ambargoyu haffifletme kararının detaylarının önem taşıdığını vurgulayan Ashton, inşaat çalışmaları ve halkın günlük ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için İsrail'e "çok çok daha fazla" ürün ve malzemenin Gazze'ye girişini güvence altına alması  çağrısı yaptı.

Ashton, Gazze'de "evlerin onarılabilmesi, okulların inşası, altyapı yatırımları ve halkın sıradan hayatına devamına imkan vermek için çok çok daha fazla maddenin girişinin güvence altına alınmasını" istedi.

İsrail hükümetinin Gazze'ye karadan mal girişine uyguladığı kısıtlamaları gevşetme kararının "detaylarının önem taşıdığını", bunları merak ettiğini belirten Ashton, ablukanın kaldırılması için AB'nin İsrail'e yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.

Ashton, İsrail'in bu önerilerine vereceği cevaba göre somut olarak neler yapabileceklerini kararlaştıracaklarını ifade etti.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI BERNARD KOUCHNER

Kouchner, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı kara ablukasını gevşetme kararını memnunlukla karşıladı.

Kouchner basına yaptığı açıklamada, İsrail'in kararını “ilk önemli ilerleme” olarak tanımladı, ancak bunun “yeterli” olmadığını vurguladı.

İsrail'in kararıyla ilgili çekincesini gizlemeyen Kouchner, “Bu iyi bir işaret. Ama şimdi kim kontrol edecek, kim geçişlere izin verecek?” sorusunu yöneltti.

Kouchner, “Krizden bu yana ilk önemli gelişme, ama yeterli değil.  Gerçekten, bir gün mutlaka bütün tünelleri kaldırmamız gerekiyor. İsrail hükümetinin kabul ettiği karar, kaçakçılığı ve kara borsayı durdurursa ve bir gün İsrail ablukayı gerçekten kaldırırsa çok mutlu olacağız” ifadesini kullandı.

Sınırda kontrol yapılmasını ve bölgeye silah gitmesine izin verilmemesini anlayışla karşıladıklarını ifade eden Kouchner, bu yüzden uluslararası bir gücün burada olmasını istediklerini, ancak İsrail'in bu öneriyi kabul etmediğini sözlerine ekledi.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GUIDO WESTERWELLE

Westerwelle, yaptığı yazılı açıklamada, asıl hedefin, BM Güvenlik Konseyi ve AB kararları doğrultusunda Gazze'ye yönelik ambargonun tümüyle kaldırılması olduğunu belirterek, "İsrail hükümetinin bugünkü kararı, sadece ilk adım olabilir" ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı, Gazze Şeridi'ne girişlerin acilen somut ve hissedilebilir şekilde iyileştirilmesinin önemine işaret etti.
İsrail'in Gazze'ye karadan uyguladığı ambargoyu haffifletme kararının detaylarının önem taşıdığını vurgulayan AB, inşaat çalışmaları ve halkın günlük ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için İsrail'e "çok çok daha fazla" ürün ve malzemenin Gazze'ye girişini güvence altına alması çağrısı yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle