GeriDünya İsrail'i bekleyen esas tehlike
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  65
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'i bekleyen esas tehlike

İsrail'i bekleyen esas tehlike
refid:15063799 ilişkili resim dosyası

Gazze'ye yardım götüren gemilere baskın düzenleyerek 9 Türk'ü hayatını kaybetmesi kriziyle uğraşan İsrail, haklı olduğunu göstermek için dünya çapında büyük bir propaganda başlatırken, içeride de çok farklı bir sorunla karşı karşıya.

İSRAİL'İ KORKUTAN DEV GÖSTERİ 

Fanatik Yahudiler kız çocuklarının laik ailelerin çocuklarıya aynı okulda okuması kararını veren Anayasa Mahkemesi'ni protesto etmek için büyük bir gösteri yaptı.

'EŞKENAZ' İLE 'SEFARAD' ÇATIŞMASI

Doğu Avrupa kökenli Yahudiler, İsrail'de "eşkenaz" olarak nitelendiriliyor. Eşkenazlar, daha tutucu olarak biliniyor. Arap kökenli Yahudiler ise "sefarad" olarak adlandırılıyor. Sefaradların laik ve liberal görüşte olduğu belirtiliyor.

İsrail'in en fakir bölgelerinde oturan eşkenazlar, Yahudi öğretisini en iyi kendilerinin uyguladığını, sefaradların Yahudiliğinin Arapların etkisinde kalarak özünü yitirdiğini iddia ediyorlar. 

Bu iki grup arasında büyük bir çatışma olduğu biliniyor. Anayasa Mahkemesi'nin son verdiği bir karar ise bu çatışmayı gün yüzüne çıkarmakla kalmadı, 100 bin fanatik Yahudiyi sokağa döktü.

OKULUN BAHÇESİ DUVARLA AYRILMIŞTI

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim bölgesinde bulunan bir kız okulu ortadan ikiye ayrılmıştı. Dini eğitim veren okulun bir bölümünde eşkenazların kız çocukları, diğer bölümde ise sefaradların kız çocukları okuyordu. Okulda öyle bir katı kural uygulanmıştı ki, çocuklar okula giriş kapıları bile ayrılmıştı. Okulun bahçesi bir duvarla ayrıldığı için çocukların birbirleriyle temasları mümkün değildi. Liberal sefaradlardan bir aile bu duruma son vermek için mahkemeye başvurdu. Anayasa Mahkemesi de, kız çocukların aynı sınıfta okumaları yönünde karar verdi. Karara uymayan aileler 2 ay hapis ve para cezasıyla karşı karşıya bırakıldı.

POLİS ALARMA GEÇTİ

Anayasa Mahkemesi'nin medeni kanunu Yahudi öğretisinin üstünde gören kararını protesto eden 100 bin fanatik Yahudi Kudüs'te dev bir gösteri yaptı. İsrail polisi Kudüs'ün batısındaki birçok yolu trafiğe kapatmak zorunda kaldı ve ileri derecede alarm durumuna geçti.

LAİKLER DİNE SAVAŞ AÇTI

Fanatik Yahudiler, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı, "laiklerin dine savaş açması" olarak gördüklerini belirterek bu yönde pankartlar taşıdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle