GeriDünya İsrail'e Vanunu tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'e Vanunu tepkisi

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW), İsrail'i, nükleer sırlarını ifşa ettiği gerekçesiyle 18 yıl cezaevinde kaldıktan sonra bugün serbest bırakılacak Mordehay Vanunu'nun kişisel özgürlüklerini kısıtlaması nedeniyle eleştirdi.

HRW tarafından yapılan açıklamada, Vanunu'ya yönelik  kısıtlamaların temel insan hakları ilkelerinin ihlali anlamına geldiğiifade edildi.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölümü direktörü Joe Stork, ''Vanunu yargılanarak 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığında, mahkeme bu tür ilave cezalardan bahsetmemişti,'' diyerek yapılan hukuk dışı uygulamayı eleştirdi ve ''Yeni kıstlamalar koymak temel yargı süreci standartlarını ihlal etmektedir. Güvenlik endişeleri, Vanunu'nun hareket ve ifade özgürlüklerini kısıtlamayı, hele de herhangi bir yargılama ya da suç işlediğine dair bir iddia yoksa, meşrulaştıramaz'' dedi.

İsrail İçişleri Bakanı Avraham Poraz, 19 Nisan'da, Vanunu'nun yurtdışına çıkmasını yasaklamış, İsrail Savunma Gücü İç Cephe Komutanı General Yair Naveh de Vanunu'ya Dimona programı kapsamında yaptığı işle ilgili olarak başkalarıyla konuşma, hatta yabancı büyükelçiliklere yaklaşma ve İsrailli olmayanlarla sohbet etme yasağının uygulanacağını bildirmişti.

Kısıtlamaların 6 ay boyunca geçerli olacağı, bu sürenin yenilenebileceği kaydediliyor.

Vanunu, İngiliz Sunday Times gazetesine İsrail'in güneyinde 9 yıl görev yaptığı Dimona nükleer santralıyla ilgili bilgi sızdırdığı gerekçesiyle 1986 yılında 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tam 12 yıl boyunca tek başına bir hücrede kalan ve 2001 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Vanunu'nun, Hayfa'da yaşayacağı kaydedildi. İsrail bugüne kadar, nükleer silaha sahip olduğu yönündeki haberleri ne yalanladı, ne de doğruladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle