GeriDünya İsrail'den topyekûn savaş uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  93
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'den topyekûn savaş uyarısı

İsrail'den topyekûn savaş uyarısı
refid:16962136 ilişkili resim dosyası

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Ortadoğu'daki son gelişmelere işaret ederek, "İsrail'in birkaç cephede bir savaşa hazırlıklı olması gerektiğini" söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise Arap-İsrail savaşlarından sonra imzalanmış olan barış anlaşmalarının kalıcı olmayabileceğini söyledi.

Görev süresi bir hafta sonra dolacak olan Aşkenazi, Herzliya Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Farklı oyuncular arasındaki ilişkiler, bizi birden fazla cephede savaşmak durumunda bırakabilir" dedi.       

Ynet haber sitesine göre, Ortadoğu'da radikal kampın güç kazandığını, geleneksel Arap liderliği arasında ılımlı kampın zayıfladığını savunan Aşkenazi, "İsrail'in komşuları arasında radikal İslam tehdidinin büyüdüğünü, bu nedenle savunma bütçesinin önümüzdeki yıllarda artırılmak durumunda kalacağını" belirtti.

Genelkurmay Başkanı, İsrail ordusunun karşı karşıya kaldığı değişikliğin de tehdit yelpazesinin genişlemesi olduğunu söyledi. Aşkenazi, şöyle devam etti: "Bu yelpaze nedeniyle konvansiyonel bir savaş için hazırlanmalıyız. Konvansiyonel olmayan bir savaş ya da sınırlı çatışmalar için hazırlanıp da, günü geldiğinde silahlı kuvvetlerin anında konvansiyonel bir savaşı yürütmesini beklemek hata olur."  

Uzmanlar, Aşkenazi'nin herhangi bir ülke ismi vermemesine rağmen, Lübnan'daki hükümet krizi ve Mısır'daki karışıklık gözönüne alındığında, bu ülkeleri işaret etmiş olabileceğini belirttiler.

Aşkenazi, İsrail istihbaratının Mısır'daki olayları tahmin edemediği eleştirilerine karşı da "Hiçbir istihbarat analizcisinin elinde geleceği görebileceği bir kristal küre yok. Bunu bana da sordular. Mısır Genelkurmay Başkanı da olacakları bilmiyordu dedim" ifadelerini kullandı.

"BARIŞ ANLAŞMASI KALICI OLMAYABİLİR"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Arap-İsrail savaşlarından sonra imzalanmış olan barış anlaşmalarının kalıcı olmayabileceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu üyeleriyle bugün bir görüşme yapan Netanyahu, barışın  kalıcı olmayabileceğini belirterek, "Barış dışarıdan da içeriden de yok  edilebilir" dedi. Netanyahu, "Mısır'da olası bir değişim sonucunda iktidara  gelebilecek olan kökten dincilerin 1979 tarihli İsrail-Mısır antlaşmasını  geçersiz kılabileceklerinden kaygı duyduğunu" da ifade etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, bu tür güçlerin dünyanın diğer ülkelerinde  nükleer silaha sahip olmalarının, dünya barışını tehdit edeceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle