GeriDünya İsrail'den misilleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'den misilleme

İsrail, 19 kişinin öldüğü intihar saldırısına karşılık Batı Şeria'da İslami Cihad militanının evini havaya uçurdu, Gazze'yi vurdu.

Filistin güvenlik kaynaklarına göre, aralarında tanklar da bulunan 30 araçtan oluşan bir konvoy bu sabaha karşı sokağa çıkma yasağı uygulanan Cenin'e girdi.
  
Askerler, saldırıyı düzenleyen Filistinli kadın avukat Hanadi Tayssir Caradat'ın tek katlı evini dinamitle havaya uçurdu. Askerlerin çevredeki evleri de aradığı belirtildi.

GAZZE'YE FÜZE SALDIRISI

Batı Şeria'daki Tulkarim kentinde bir saldırı düzenleyen İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin en büyükkenti Gazze'de iki ayrı noktayı havadan vurdu.  
  
Görgü tanıklarına göre Gazze'deki ilk saldırıda İsrail helikopterleri sahile yakın bir noktaya iki füze fırlattı. Vurulan noktanın bir ev olduğu ve Filistin lideri Yaser Arafat'ın evinin çok yakınında olduğu bildirildi. Arafat, yaklaşık iki yıldır Gazze'ye gelmedi.

Görgü tanıklarına göre vurulan ev, Hamas'ın askeri kanadının üyesi Munter Kanita'ya ait. Ancak görgü tanıkları bu saldırıda ölen yada yaralanan olmadığını, saldırı anında evin boş olduğunu belirttiler. Buna karşın saldırı düzenlenen noktaya ambulanslar geldi ve burada büyük bir kalabalık toplandı.

FÜZE SALDIRISINDAN KAÇTILAR

Bu saldırının bir kaç dakika sonrasında İsrail helikopterleri yine Gazze'de bir mülteci kampına üç füze fırlattı. Bu saldırıda da bir evin hedef alındığı ve buranın, İslami Cihat örgütü lideri Morşet Şahin'e ait olduğu, ancak saldırı anında evdekilerin kaçmayı başardıkları, olayda ölen ve yaralanan olmadığı kaydedildi. 
  
Bu saldırılar, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, üst düzey güvenlik yetkilileriyle yaptığı ve Hayfa'daki intihar saldırısına nasıl bir yanıt verileceğinin ele alındığı toplantının ardından geldi.

BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ ARAFAT'IN KARARGAHINDA  
     
Aralarında İsrailliler de bulunan 30kadar barış gönüllüsü, Hayfa'da dün düzenlenen intihar saldırısına İsrail'in karşılık vermesi halinde ''canlı kalkan'' olmak için, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki karargahına girdi.
  
İsrail Barış Bloğu hareketine mensup eski İsrailli milletvekili Uri Avineri, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, ''İsrail askerleri müdahale ederlerse canlı kalkan olmak için silahsız olarak buradayız''dedi. Avineri, ''Arafat'ı öldürmek, İsrail, tüm bölge ve dünya için felaket olur'' diye konuştu.
  
Arafat'ın karargahında, Uluslararası Dayanışma Hareketi'nden de 20 kadar barış gönüllüsü bulunuyor. Barış gönüllüleri, Yahudilerin en önemli kutsal bayramı Yom Kippur'un yarın kutlanmasının ardından salı günü karargahtan ayrılmayı planlıyor.
  
Arafat'ın danışmanı Nebil Ebu Rudeyna da ''Burada İsrail tankları yerine İsrailli dostları görmek bizi güçlendiriyor'' dedi.
  
Rudeyna, ''İsrail Başbakanı Ariel Şaron, tek bir çözüm bulunduğunu ve bunun duvar olmadan, cinayet olmadan, topraklarımıza girilmeden oturup barışı görüşmek olduğunu anlamalı. Yol haritasına bağlıyız ve görüşmeye hazırız'' diye konuştu.
  
İsrail güvenlik kabinesi, geçen ay düzenlenen iki intihar saldırısında 15 kişinin ölmesinin ardından, barışa engel olarak gördüğü Arafat'tan kurtulma yolunda ilke kararı almıştı.

İSRAİL, ŞU AN ARAFAT'I SÜRGÜNE GÖNDERMEYİ DÜŞÜNMÜYOR
   
İsrailli bir yetkili ise, dün Hayfa'da düzenlenen intihar saldırısının ardından, ''Filistin lideri Yaser Arafat'ı şu an için sürgüne göndermek niyetinde olmadıklarını'' söyledi.
  
Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada,''İsrail güvenlik kabinesinin 11 Eylül'de aldığı Arafat'ın sürgüne gönderilmesi yönündeki ilke kararını uyacağız. Zamanı geldiğinde sürgüne gönderilecek. Onun için geri sayım başladı'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle