Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail'den Goldstone Raporu'na ağır eleştiri

  hurriyet.com.tr
  05.11.2009 - 16:53 | Son Güncelleme:

  İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gabriela Şalev, İsrail ve Hamas'ın Gazze'de Aralık 2008-Ocak 2009’daki çatışmalarda savaş suçu da dahil uluslararası insani hukuk kurallarını çiğnemekle suçlayan “Goldstone Raporu”na ağır eleştirilerde bulundu.

  Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi'nin kararı doğrultusunda Goldstone Raporu’nu görüşen BM Genel Kurulunda konuşan Şalev, raporun “İsrail'e yönelik nefret duygularıyla” hazırlandığını iddia etti.

                

  İnsan Hakları Konseyi'nin sürekli İsrail aleyhine kararlar çıkardığını ifade eden Şalev, Konsey’in kararı doğrultusunda “önyargıyla hazırlanan raporun gerçekleri çarpıttığını, demokratik devletlerin terörizme karşı kendilerini koruma hakkından söz etmediğini” öne sürdü.

   

  Şalev ayrıca “Genel Kurul’un da sivilleri hedef alan terör gruplarının nasıl durdurulacağını tartışmak yerine terörizmin kurbanları olan İsrail halkına karşı bir başka kampanya sürdürdüğünü” savundu.

   

  Raporun ve Genel Kurul’da raporun tartışılmasının Ortadoğu'da barışa hizmet etmediğini savunan Şalev, bunun barış müzakerelerin yeniden canlanmasına yönelik çabalara da zarar verdiğini, raporun İsrail'in “kendini savunma hakkını” inkar ettiğini iddia etti.

                  

  MANSUR: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ 

  Filistin'in BM Temsilcisi Riyad Mansur da yaptığı konuşmada, İsrail temsilcisinin görüşlerine karşı çıkarak Goldstone Raporu’nda incelenen 36 olayın biri hariç hepsinde İsrail askeri güçlerinin askeri olmayan hedeflere saldırdığının görüldüğünü söyledi.

   

  Genel Kurul'dan Goldstone Raporu’nu desteklemek için hazırladıkları karar tasarısına sahip çıkmasını isteyen Mansur, “Barış adalet olmadan sağlanamaz, biz bu raporun ve tavsiyelerinin aralarında BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın da bulunduğu tüm uluslararası forumlarda takipçisi olacağız,”dedi.

   

  Genel Kurul’da konuşmaların tamamlanmasından sonra Arap ülkeleritarafından hazırlanan karar tasarısının oylamaya sunulması bekleniyor. Tasarıda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan Goldstone raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sunması, İsrail ile Hamas'tan da raporda da istendiği şekilde savaş suçu işlendiklerine dair iddialarla ilgili 3 ay içinde kendi iç soruşturmalarını açmaları isteniyor.

   

  ABD'DEN BOYKOT

  Diğer yandan ABD’nin tartışmaların yapıldığı toplantıya katılmaması dikkat çekti.

   

  ABD’nin BM Büyükelçisi Susan Rice görüşmelere katılmazken yerine yardımcısı Alejandro Wolff’u gözlemci olarak gönderdi.

   

  Perşembe günü tüm gün devam etmesi beklenen toplantılarda 43 konuşmacı söz almak istediklerini belirtti. Kararla ilgili oylama Cuma günü yapılacak.

   

  Bağlayıcılığı olmayan kararın kabul edilmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı