GeriDünya İsrail'den Erdoğan'a 'hava sahası' eleştirisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'den Erdoğan'a 'hava sahası' eleştirisi

Türkiye'nin, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının ardından, hava sahasını İsrail askeri uçaklarına büyük ölçüde kapatmasına Tel Aviv'den ilk tepki geldi.

Jerusalem Post’un haberine göre İsrail Dışişleri yetkilileri olayla ilgili olarak, “Türkiye Başbakanı, İsrail’in ilişkileri düzeltmek için gösterdiği çabaları cesaretlendirmiyor” yorumunu yaptı.

Jerusalem Post’a konuşan İsrailli diplomatik kaynaklar, “Türkiye Başbakanı, İsrail ne yaparsa yapsın durumun değişmeyeceği, İsrail’e çatmak için bu olmazsa başka bir bahane bulacağı duygusu yaratıyor” ifadesini kullandı.

İsrail’in Mavi Marmara gemisine yönelik saldırısından sonra, Türkiye’nin bu ülkenin "askeri amaçlı uçuşları"yla ilgili taleplerini sıkı bir kontrole tabi tutarak, hava sahasını askeri amaçlı uçuşlara büyük ölçüde kapattığı ortaya çıkmış, bu haber hem Başbakan Tayyip Erdoğan, hem de Dışişleri kaynakları tarafından doğrulanmıştı. Dışişleri yetkilileri, alınan kısıtlamam kararının İsrail’in sivil amaçlı uçuşlarını kapsamadığını belirtmişlerdi.

Jerusalem Post'un haberine göre, İsrailli yetkililer, İsrail’in Türkiye’deki askeri tatbikatlardan çıkarılmasından beri Türk hava sahasını çok az kullandığını belirtirken, sivil uçuşların yasaklanması durumunda "bunun topyekûn savaş ilanı anlamına geleceğini” söyledi.

İsrailli yetkililer ayrıca, Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin düzelmesi için İsrail'in özür dilemesi ve filo baskınında ölen ya da yaralananlar için tazminat ödemesi gerektiğini söyleyen Erdoğan'a da olumsuz cevap verdi.

Yetkililer, "İsrail bunların hiçbirini yapmak gibi bir niyeti olmadığını açıkça ortaya koydu. Filo olayı konusundaki farklılıklar giderilse bile Erdoğan'ın İsrail'e yüklenmek için başka bir konu arayacağını hissediyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle