GeriDünya İsrail'den AB'ye 'Netanyahu' uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'den AB'ye 'Netanyahu' uyarısı

İsrail AB'nin Netanyahu hükümetine yönelik eleştirilerine devam etmesi halinde Avrupa'nın diplomatik süreçte yer alamayacağı uyarısı yaptı.

İsrail Dışişleri Bakanlığının bir yetkilisi, AB ülkelerinin Binyamin Netanyahu hükümetine yönelik eleştirilerini kabul edilemez olarak değerlendirdi ve "bu eleştirilere son verilmemesi halinde, AB ülkelerinin İsrail-Filistin barış sürecine katılımlarını bloke edecekleri" uyarısında bulundu.

İsrail'in bu uyarısının, asıl olarak, AB Dış İlişkiler Sorumlusu Benita Ferrero-Waldner'i hedef aldığı belirtiliyor. Ferrero-Waldner, "İsrail'in barış sürecinde izlediği siyasetten dolayı, bu ülkeyle AB arasındaki bağların geliştirilmesinin dondurulması" çağrısında bulunmuştu.

Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail Dışişleri Bakanlığı Avrupa Masası Direktör Yardımcısı Rafi Barak bir süre önce, İsrail'deki Avrupa ülkeleri büyükelçileri ile görüşmeler yapmaya başladı ve ilk olarak Fransa, İngiltere ve Almanya'nın İsrail'deki diplomatik temsilcileriyle görüştü.

Habere göre Barak, bu görüşmelerde, "Avrupalı bakanların ve üst düzey AB yetkililerinin Netanyahu hükümetine yönelik eleştirilerini sert şekilde protesto etti, eleştiri oklarını özellikle Ferrero-Waldner'in açıklamalarına yöneltti, Ferrero-Waldner'in eleştirilerinin üslup ve zamanlama açısından uygun olmadığını" dile getirdi.

Barak Avrupalı diplomatlara, "Haftalardır, Avrupa'daki herkese İsrail hükümetinin izleyeceği siyaseti belirlemek için zamana ihtiyaç olduğunu, basın üzerinden bir savaşa başlanmaması gerektiğini söylediklerini" bildirdi.

İsrail Dışişleri yetkilisinin ayrıca, AB'nin İsrail'le bağların iyileştirilmesinin dondurulması konusunda bir kararı bulunmadığını vurgulayıp, Ferrero-Waldner'in bu tür açıklamalar yaparken, yetkiyi nereden aldığını sorduğu da kaydedildi. Habere göre, Barak Avrupalı diplomatlara, "Avrupa Birliği'nin Filistinliler'le diplomatik süreçte yer almasını istediklerini" dile getirdi, ancak bunun için, kamuoyuna açıklamalar yapmak yerine, olgun ve sağduyulu bir diyaloğun önemli olduğunu vurguladı.

Haaretz'e göre, Barak diplomatlara, bu tür davranışların, Avrupa'nın bölgedeki etkisine zarar vereceği "uyarısında" da bulundu ve "İsrail, Avrupa'nın daha alçak perdeden konuşmasını ve daha sessiz bir diyalog sürdürmesini istiyor. Aksi takdirde, bu tür açıklamalar devam ederse, Avrupa, diplomatik sürecin bir parçası olamayacak ve iki taraf da kaybedecek" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle