GeriDünya İsrail'de Türk işciler grevde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'de Türk işciler grevde


 İsrail'de 80 gündür para alamayan Türk işçiler greve gitti. Grev'de olan 100 işçinin pasaportlarına el konulunca Türk Büyükelçiliği devreye girdi  

 İsrail'de bir inşaat şirketi için çalışan 100 Türk işçisi, 80 gündür paralarını alamadıkları için greve başladı. Mali zorluklar içinde olan Superactive inşaat firması, 100'ü Türk 140 yabancı işçinin maaşlarını ödemediği gibi, bu işçilerin başka yerlerde çalışmalarını engellemek için pasaportlarına da el koydu.

 Türk işçilerinden Ali Erdoğan, son derece güç koşullarda olduklarını belirterek şunları söyledi:  ''Perişan durumdayız. İnsanlık dışı koşullarda yaşıyoruz. Çoğumuzun yemek parası dahi yok. İsrail İşçi Sendikası'nın yardımlarıyla hayatta kalmaya çalışıyoruz. Üstelik şirket bütün çabalarımıza karşın el koyduğu pasaportlarımızı vermediği için, başka yerde çalışamadığımız gibi, Türkiye'ye dönmek isteyenler de dönemiyor.Burada hapiste gibiyiz.''

    'EYLEM YAPACAĞIZ'

    Erdoğan, şirkete pasaportlarının geri verilmesi konusunda yaptıkları başvuruların cevapsız kaldığını belirterek, İsrail İşçi Sendikası avukatları aracılığıyla İsrail makamlarına da başvuruda bulunduklarını, sonuç alamadıkları takdirde İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları önünde polisten izin alarak eylem yapacaklarını söyledi.

 Şirket mali zorluğa düşmeden de koşullarının son derece zor olduğunu belirten Erdoğan şöyle devam etti:

 ''Buraya Türkiye İşçi Bulma Kurumu'na 60 milyon lira ödeyip onay alarak geldik. Ancak bize verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Saati 3.5 dolardan 12 saat çalıştırıldık. Mesai ödenmedi, hiçbir sosyal hakkımız yok ve şirketin bize sağladığı barınak yaşanamaz durumda bir bodrum. Pek çok arkadaşımız bu nedenle akciğer ve böbrek rahatsızlıklarına yakalandı. Şirket onların da, iş kazası geçiren arkadaşlarımızın da tedavilerini üstlenmedi.''

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ DEVREYE GİRDİ  

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği yetkilileri, işçilerden gelen şikayet üzerine makkeme tarafından şirkete atanan kayyumla temasa geçtiklerini belirttiler. Yetkililer, işçilere paralarını alıncaya kadar kredi sağlanması ve el konan pasaportların geri verilmesi için temaslarını sürdürdüklerini söylediler.

 İsrail yasaları uyarınca yabancı işçilere sadece çalışacakları şirkete mahsus olarak vize ve çalışma izni verildiği için, herhangi bir nedenle şirketten ayrılan işçiler, ancak yasadışı olarak İsrail'dekalıp çalışabiliyor.

 Aracılara para ödeyerek yabancı işçi getiren şirketler, bu işçilerin başka şirketlere kaçak olarak çalışmasını önlemek için, yasadışı olmasına karşın bu işçilerin pasaportlarına baştan el koyuyor. Bu nedenle son derece kötü çalışma koşullarına karşın, pek çok yabancı işçi gibi Türk işçileri de kötü çalışma koşullarına tahammül etmek ya da kaçak olarak çalışmak zorunda kalıyor.  

İsrail polisi, sık sık operasyonlar düzenleyerek yakaladığı kaçak işçileri belirli bir süre hapiste tuttuktan sonra sınırdışı ediyor. İsrail'de sayıları 30 bin civarında olduğu sanılan kaçak Türk işçileri, son derece zor koşullarda yaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle