GeriDünya İsrail'de IŞİD baskını
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'de IŞİD baskını

İsrail'de IŞİD baskını
refid:29476464 ilişkili resim dosyası

İsrail polisinin, "IŞİD'le bağlantılı oldukları" iddiasıyla Negev'deki bir köyde 5 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail Emniyet Sözcüsü Micky Rosenfeld yaptığı yazılı açıklamada, güneydeki Negev çölünde yer alan Çuha köyünde 5 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Polis tarafından düzenlenen baskınla gözaltına alınanların IŞİD'le bağlantılı olduklarını iddia eden Rosenfeld, "Deliller ele geçirildi, şüpheliler İsrail'den ayrılmayı planlıyordu" ifadesini kullandı.

Öte yandan İsrail basınında yer alan haberlerde, söz konusu kişilerin "İsrail vatandaşı Arap" ve 4'ünün öğretmen olduğu, "gizli toplantılar düzenleyerek IŞİD propagandası yaptıkları" ileri sürüldü.

"TERÖR BELASINA KARŞI ILIMLI ARAP ÜLKELERİYLE ORTAK BİR MÜCADELE VERİYORUZ"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "teröre karşı, ılımlı Arap ülkeleriyle ortak mücadele verdiklerini" ifade etti.

Netanyahu, Batı Kudüs'teki ofisinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Netanyahu, "terör"ün sadece bölge ülkelerine değil tüm dünyaya zarar verdiğini dile getirerek, "Terörün temel kaynaklarından biri radikal Şia'dır ancak IŞİD'in başını çektiği radikal Sünni örgütler de bu kaynaklardan birini oluşturmaktadır. Terör belasına karşı ılımlı Arap ülkeleriyle ortak bir mücadele veriyoruz" ifadelerini kullandı.

İran'la yürütülen nükleer müzakerelere de değinen Netanyahu "İran, dünyada teröre destek veren en büyük devlet. İran'la varılacak anlaşma, Tahran'ın sürekli artan isteklerine boyun eğmek ve 5+1 ülkelerinin ilkelerinden taviz vermek anlamına gelir" iddiasında bulundu.

Netanyahu, İran'ın varılacak anlaşma sayesinde, "terörü finanse edecek maddi imkana kavuşacağını" da öne sürdü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias'in 3 günlük İsrail ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Netanyahu, iki ülke arasındaki ilişkileri "güçlendirme kararlılığına sahip" olduklarını belirtti.

Konuk Dışişleri Bakanı Kotzias'ın da "Yunanistan'ı ziyaret eden İsraillilerin ülkemi ne kadar sevdiklerini görüyorum. Biz de aynı şekilde İsrail'i sevmeliyiz" dediği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle