Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail'de iki skandal iki istifa

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSRAİL'de yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı yüzünden başı derde giren Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, ikinci görev süresinin bitmesine 3 yıl kaldığı halde 10 Temmuz'da istifa edeceği açıkladı. 3 ayrı cinsel tacizle suçlanan Ulaştırma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yitzak Mordehay da dün istifasını sundu.

  ÖNCE CUMHURBAŞKANI

  1988 ve 1993 yılları arasında Fransız işadamı arkadaşından aldığı parayla ilgili olarak hakkında polis soruşturması açılan Weizman, daha önce bu yıl içinde istifa edeceğini açıklamıştı. Weizman, paranın ‘kişisel hediye’ olduğunu belirtmişti. Başsavcı Elyakim Rubinstein, çarşamba günü, ‘rüşvet suçlaması konusunda zaman aşımı olduğu ve polisin yeterli kanıt bulamadığı’ gerekçesiyle soruşturmayı kapattığını açıklamıştı.

  8. devlet başkanının seçimi, parlamentonun 4 Ağustos'ta tatile girmesinden önce yapılacak. Cumhurbaşkanı adayları arasında İşçi Partili eski Başbakan Şimon Peres ve sağ kesimden de birçok kez bakanlık yapan Likud Partili Moşe Katzav bulunuyor.

  SONRA ULAŞTIRMA BAKANI

  Dün istifasını sunan Mordehay, bakanlıkta çalışan 23 yaşındaki sekreterinin dışında, eski başbakan Benjamin Netanyahu'nun kabinesinde savunma bakanlığı yaptığı 1996 yılında bir sekretere ve İsrail ordusunda general rütbesiyle görev yaptığı 1992 yılında da bir kadın askere cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyordu. Hakkında soruşturma başlatılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı