GeriDünya İsrail'de Atatürk Meydan'ı açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'de Atatürk Meydan'ı açıldı

İsrail'in ilk Atatürk Meydanı, ülkenin güneyindeki "Necef'in başkenti" olarak bilinen Ber Şeva'da açılıyor. İsrail'in dördüncü büyük kenti ve 200 bin dolayında nüfuslu Ber Şeva'da, Mustafa Kemal Atatürk Meydanı ile meydanda Şehitler Anıtı'nın bulunduğu alana yerleştirilecek "Atatürk Büstü" 31 Ekim'de törenle açılacak.

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan ile Ber Şeva Belediye Başkanı Yaakov Terner, meydan ve anıtın son düzenleme çalışmalarını yerinde izlediler.

Atatürk büstünün konulacağı kaidenin beton dökümü tamamlanırken, alandaki düzenlemeler sürüyor. Atatürk büstü, Türkiye'de yapılarak Ber Şeva'ya getirildi.

Ber Şeva Belediye Başkanı Terner, Türk halkına çok derin ve sıcak duygular beslediğini belirterek, yıllar önce, genç bir İsrail Hava Kuvvetleri pilotu olarak görev yaparken Türkiye'ye gittiğini, İzmir Gaziemir ve Konya'da bulunduğunu anlattı.

Terner, o günlerden bu yana Türkiye'ye karşı her bakımdan yakınlık hissettiğini kaydederken, kentin Osmanlı döneminden birçok iz taşıdığını hatırlattı.

Ber Şeva'da "Eski Kent" olarak bilinen çarşının yanı sıra Osmanlı döneminden kalma evler ve binaların bulunduğunu ifade eden Belediye Başkanı, Atatürk büstü ve meydanıyla kentin Türk geçmişiyle birlikte yaşatılacağını kaydetti.

Büyükelçi Namık Tan da meydan ve Atatürk büstünün, iki ülkenin iyi ilişkilerinin bir sembolü olacağını ifade etti. Tan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk askerlerinin savaştığı yerlerde isminin bulunmasının ve bir büstünün yer almasının önemine dikkati çekti.

Tan, Ber Şeva Belediye Meclisi ve Belediye Başkanı'nın bu kararlarından dolayı çok memnun olduklarını da dile getirdi.
Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1914 ile 1918 arasında Ber Şeva cephesinde şehit düşen 298 Türk askerinin anısına, kentteki Osmanlı dönemi eski Hicaz Demiryolu'nun istasyonunun hemen yanında bir Şehitler Anıtı bulunuyor. 21 Ekim 2002'de, Türkiye ile Ber Şeva Belediyesi tarafından yaptırılan anıtın bulunduğu meydana "Atatürk meydanı" adının verilmesi fikrinin öncülüğünü ise Ber Şevalı bir Yahudi olan İzak Şatil yaptı.

İzak Şatil, adı "Mustafa kemal Atatürk Meydanı" olarak konulan, anıt ve büstün yer alacağı alana bakan evinin balkonundan, her gün çalışmaları adım adım takip ettiğini söylüyor.

Şatil, İsrail'de her kent ve kasabada olduğu gibi, Ber Şeva'da cadde ve sokakları, bahçeleri isimlendiren komisyonda üye. "Bu meydana Atatürk isminin verilmesinin çok uygun olacağını düşündüm" diyen Şatil, geçen yılbaşında bu düşüncesini hayata geçirmek üzere harekete geçmiş... Önerisiyle 14 Ocak'ta İsimler Komisyonu'ndan bu konuda karar çıktığını, kararın daha sonra Belediyece de onaylandığını ifade eden Şatil, bu konuda Belediye Başkanı Yaakov Terner'den de büyük destek aldığını dile getirdi.

Şatil, "Burada (Ber Şeva) Kennedy, Roosvelt isimleri yok... Ama artık Atatürk'ün adı var..." dedi ve Atatürk'ün çocukluğundan bu yana kendisi için bir "kahraman" olduğunu vurguladı.

7-8 yıl önce ilk kez Türkiye'ye gittiğinde, otellerine doğru yol alırken, insanların büyük bir coşku içinde kutlama yaptıklarını gördüğünü, her tarafta bayrakların asılı olduğunun dikkatini çektiğini söyleyen Şatil, bunun ne olduğunu sorduğunda, "Cumhuriyet kutlamaları" cevabını almış.

Bunun kendisini çok etkilediğini ve o günden sonra İsrail'e dönüşünde, hem Şehitler Günü'nün anma törenleri sırasında, hem de Cumhuriyet bayramından iki gün önce balkonuna Türk Bayrağı astığını ifade eden İzak Şatil, "Türk halkına büyük saygım var" dedi.

Şatil, Ber Şeva'daki Atatürk büstü ve meydanın açılışı öncesi kalp ameliyatına girecek. O günün öncesinde ayakta olmayı hedefliyor ve ekliyor: "O gün ben hastanedeysem, bütün hastane benimle birlikte buraya gelir."

Ber Şeva cehpesinde hayatlarını yitiren Türk askerlerinin anısını yaşatan anıtın birkaç yüz metre ilerisinde, o dönemde yine aynı bölgede ölen Anzak ve İngiliz askerlerinin bulunduğu bir mezarlık ile anıt da yer alıyor. Ber Şeva'da Anzak askerleri için "Anzak Parkı" da var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle