Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail: Yönetimi teröristler ele geçirdi

  A.A./AFP
  19.02.2006 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Filistin'de yeni hükümet kurmaya hazırlanan Hamas'a İsrail Başbakanı Olmert'ten sert çıkış: Filistin yönetimi, terörist yönetim oldu.

  İsrail kabinesi, Filistin'de seçimlerden lider olarak çıkan Hamas'a karşı alınacak tavrı görüşmek üzere toplandı. Kabineye seslenen İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas'ın hala terörist bir örgüt olduğunu söyledi. "Öyle anlaşılıyor ki Filistin yönetimi, terörist bir yönetime dönüştü" diye konuşan Olmert'in başkanlığındaki toplantıda Filistin'e yönelik bazı yaptırım kararlarının alınması bekleniyor.

  Kabinenin radikal kanadı ağır basarsa İsrail'in Filistin'e yapılan para yardımlarını ve ticaret ilişkilerini durdurma kararı alması bekleniyor.

  İSRALİ KABİNESİ FİLİSTİN'E YARDIM İÇİN TOPLANDI  
   
  İsrail kabinesi, Filistin'de Hamas'ın kuracağı hükümete yönelik yaptırımları görüşmek üzere toplandı.

  Toplantıya başkanlık eden Başbakan Vekili Ehud Olmert, Filistin'de seçimlerden sonra meydana gelen siyasi değişiklik için, “Bir terörist yönetimi oluşmuştur” diye konuştu ve “İsrail'in bunu kabul etmeyeceğini” yineledi.

  Kabineye, Hamas öncülüğündeki Filistin Yönetimi'ne karşı alınacak kararları sunduğunu bildiren Olmert, ilk olarak Filistin Yönetimi'ne para transferini durdurduklarını ifade etti. Olmert, İsrail'in Hamas öncülüğündeki bir Filistin Yönetimi ile herhangi bir ilişki kurmayacağının altını çizdi.

  Olmert, İsrail'in barış yolunda ve aynı zamanda iki halkın, yan yana barış ve güvenlik içinde yaşadığı iki devletin kurulması doğrultusunda çalışma istekliliğini gösterdiğini söyledi. Öngördükleri yaptırımların amacının Filistin halkına zarar vermeyi değil, Hamas'ı hedeflediğini belirten Olmert, Filistin halkına insani yardımların ulaştırılmasına imkan vereceklerini ifade etti.

  Hamas yönetimindeki Filistin'e uygulanması öngörülen yaptırımlar arasında tüm vergi ve gümrük gelirlerinin dondurulması, Filistinli işçilerin İsrail'de çalışmalarının yasaklanması, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasında Filistinlilerin geliş-gidiş hareketlerinin önlenmesi, Gazze'de havalimanı ve deniz limanı gibi ekonomik projelerde Filistin ile işbirliğinin sonlandırılması yer alıyor.

  Öte yandan, İngiliz Sunday Times gazetesinde yayımlanan ve İsrail ile Filistinli yetkililerinin ABD'de bir araya gelerek, Filistin Yönetimi'ne para transferlerini görüştüğü yolundaki haber, İsrailli yetkililerce yalanlandı.

  Yediot Ahronoth'a konuşan bir yetkili, Houston'daki Baker Enstitüsü'nde bazı Yahudilerin Filistinli temsilcilerle bir araya geldiğini, ancak İsrail hükümeti yetkilileriyle Filistinli temsilcilerin bu konuda hiçbir şekilde bir görüşmeleri olmadığını yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı