GeriDünya İsrail üzerindeki Şalit baskısı artıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail üzerindeki Şalit baskısı artıyor

İsrail üzerindeki Şalit baskısı artıyor
refid:15134463 ilişkili resim dosyası

Hamas tarafından kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in esareti 4'üncü yılını doldururken, İsrail halkının Filistinli örgütle gerçekleştirilecek olası bir esir teatisi için Tel Aviv hükümeti üzerindeki baskısı artıyor.

PERES: ŞALİT BIRAKILIRSA ABLUKAYA GEREK KALMAYACAK

HAMAS'IN ŞALİT ÇİZGİ FİLMİNE BÜYÜK TEPKİ

Şalit'in 25 Haziran 2006'da Hamas tarafından kaçırılmasının 4'üncü yıl dönümünde İsrail hükümeti üzerindeki baskı da artıyor.

Yapılan anketlere göre, İsrail halkının büyük çoğunluğu, 23 yaşındaki Şalit'in kaçırılmasının ardından Gazze Şeridi'ne abluka uygulayan Tel Aviv hükümetinin, Hamas'ın esir değişimi teklifini kabul etmesini istiyor.

Hamas, Şalit'in teslim edilmesi karşılığında İsrail hapishanelerinde tutulan ve aralarında üst düzey örgüt yetkililerinin de bulunduğu yüzlerce Filistinli'nin serbest bırakılmasını şart koşuyor.

İsrail hükümeti bu teklife soğuk bakarken, geçen dört yıllık süre zarfında psikolojik olarak yıpranan İsrail halkı ise bu teklifin kabul edilmesini istiyor. Yediot Aharonot gazetesinde yayımlanan ankete göre, İsrail halkının yüzde 72'si Şalit'in serbest kalması için yüzlerce militanın serbest kalmasına razı.

TÜRKİYE DE DEVREYE GİRMİŞTİ

İsrail ve dünya kamuoyunu uzun süredir meşgul eden esir asker Şalit'in serbest bırakılması konusunda Türkiye de devreye girmişti. Ancak Türkiye ve Mısır'ın aracılığındaki esir değişimi müzakerelerinden sonuç alınamamıştı.

Şalit 25 Haziran 2006'da Hamas ve iki diğer Filistinli örgüt tarafından Gazze sınırında gerçekleşen bir çatışmada esir alınmıştı. Şalit kaçırıldığında 19 yaşında bir onbaşıydı.

İsrail, Hamas'ı Şalit'i serbest bırakmaya zorlamak için aldığı abluka kararında 31 Mayıs'taki kanlı gemi baskınının ardından geçtiğimiz hafta yumuşamaya giderek, tüm gıda maddeleri ve bazı inşaat malzemelerinin Gazze'ye karadan girişine izin vermişti.

Şalit'in 2006 yılında Hamas tarafından esir alınmasının ardından, İsrail ve Mısır Gazze'nin sınırlarını giriş-çıkışlara büyük ölçüde kapamış, Hamas'ın 2007'de bölgede Batı destekli Filistin Yönetimi'ni devirmesinden sonra ise abluka daha da sıkılaştırılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle