GeriDünya ‘İsrail, Türkiye’ye F-35 satılmasını istemiyor’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İsrail, Türkiye’ye F-35 satılmasını istemiyor’

‘İsrail, Türkiye’ye F-35 satılmasını istemiyor’

ABD Kongresi’nde Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışının engellenmesi için bazı adımlar atılırken, İsrail’in de Amerikalı yetkilileri, satışın gerçekleşmemesi için ikna etmeye çalıştığı iddia edildi.

İSRAİL’de yayımlanan Haaretz gazetesi, İsrail’in ABD’den Türkiye’ye yapılması planlanan yeni nesil F-35 savaş uçaklarının teslimatı nedeniyle endişeli olduğunu ve F-35’lerin Türkiye’ye verilmesini istemediğini yazdı. Haaretz’e konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail’in F-35’lere sahip tek Ortadoğu ülkesi olmayı hedeflediğini ve bu nedenle Türkiye’ye gönderilecek F-35’ler konusunda ABD ile yakın temas halinde olduğunu bildirdi. İsrail, ABD ile söz konusu meseleyle ilgili görüşme yaptığını resmi olarak reddediyor ancak Haaretz’e isim vermeden konuşan yetkililer bunu doğruluyor. İsrail Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklara göre Türkiye, F-35’lere yatırım yapan ülkelerden biri olduğu için satışın engellenmesi zor.

YAZILIM DETAYI
Ancak İsrail, uçaklar Türkiye’ye verilse bile uçağın performansını arttıracak yeni yazılımın sadece kendilerinde olması için uğraşıyor. Bu nedenle İsrail tarafı, Amerikalı yetkililerle görüşecek F-35’lerin kapasitesini yükseltecek yazılım ve teknolojinin Türkiye’ye transfer edilmesini önlemek üzere çalışma yürütüyor. İsrailliler, F-35’e dair detayların Türkiye üzerinden diğer bölge ülkelerine sızmasından da endişeli. ABD ile Türkiye arasındaki plana göre Türkiye, 100 adet F-35 satın alacak. Öte yandan, halihazırda uçakların teslimatı konusunda pürüzler var. ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışının askıya alınmasını da içeren tasarıyla ilgili Türkiye’den sert bir açıklama gelmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin F-35 savaş uçaklarının satışını askıya alması durumunda karşılık verileceğini söylemişti.

‘İRAN İLE GÖRÜŞME’ İDDİASI
İran ve İsrailli yetkililerin, Ürdün’ün başkenti Amman’da yaptıkları gizli görüşmede, iki tarafın da Suriye’nin güneybatısındaki çatışmalara katılmama konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi. Londra merkezli yayın yapan Suudi gazetesi İlaf’ın haberine göre İran’ın Amman Büyükelçisi Mucteba Firdevsi Bur’un da aralarında yer aldığı İranlı yetkililer ile Mossad başkan yardımcısının aralarında bulunduğu İsrailli yetkililer, Amman’daki bir otelde Ürdünlü arabulucular vasıtasıyla dolaylı bir görüşme gerçekleştirdi. İsrail tarafı, İran ve Hizbullah’ın bu bölgelerdeki çatışmalara katılmazlarsa kendilerinin de müdahale etmeyeceği garantisi verdi. Habere göre taraflar müdahil olmama konusunda anlaştı. İran Dışişleri Bakanlığı ise İsrail ile görüştükleri iddiasını yalanladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle