GeriDünya İsrail Türkiye ile buzları eritme atağında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Türkiye ile buzları eritme atağında

İsrail Türkiye ile buzları eritme atağında
refid:13020419 ilişkili resim dosyası

Türkiye ile İsrail arasındaki iplerin gerildiği bir dönemde İstanbul kritik bir konuk ağırlıyor.

İSRAİL KABİNESİNDE TÜRKİYE ÇATLAĞI

 

İki tarafın birbirine karşı sert açıklamalar yapmasının ardından İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. 

 

Eliezer'in ziyareti ikili ilişkiler açısından kritik önem taşıyor. Çünkü bu, Gazze operasyonun ardından İsrail'den Türkiye'ye bakan düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret.

 

Ayrıca Eliezer, Türkiye'ye Suriye ile İsrail arasında arabuluculuk çabalarına yeniden başlaması çağrısı yapmıştı.

 

Eliezer'in bu açıklamasına Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman sert tepki göstererek, "Tüm hakaretlerden sonra Türkiye arabulucu olamaz" demişti.

 

Bu durum, İsrail kabinesinde görüş ayrılığı yaşandığı izlenimi verdi. Ancak Eliezer, bugün İstanbul'da yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin bölgede çok güçlü bir ülke olduğunu ancak arabuluculuk yapabilmesi için tarafsız olması gerektiğini vurguladı.

 

CNNTürk televizyonuna konuşan Eliezer, "Demokratik toplumlarda yaşıyoruz. Dışişleri Bakanı Liebermann benden farklı düşünüyor olabilir ama şunu hatırlatayım; ben burada kendi şahsım adına bulunmuyorum, ben burada İsrail hükümetini ve İsrail Başbakanı'nı temsilen bulunuyorum" dedi.

 

İSRAİL BASINI: İLİŞKİLER NORMALLEŞECEK

Eliezer'in açıklamaları, haftasonunda İsrail basınında çıkan haberleri destekler nitelikte. İsrail basını, Eliezer'in Türkiye'ye aradaki buzları eritmek için bazı önerilerle geleceğini yazmıştı.

 

Haaretz gazetesi İsrailli kaynaklara dayandırdığı bir haberinde, Eliezer'in üstlendiği buzları eritme politikası, hem Başbakanı Benyamin Netanyahu hem de Liebermann'ın koordinasyonunda başlatıldı.

 

Gazete, bu normalleşmenin ilk etapta açıklamalara ve beyanlara yansıması gerektiğini bildirdi. Ayrıca Eliezer'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e İsrail'i ziyaret ederek, mevkidaşı Şimon Peres ile buluşmasını önereceği de vurgulandı.

 

İLİŞKİLERİN ÖNEMİ

Ankara'ya yarın geçecek olan Eliezer Türk ve İsrailli gazetecilerle bir araya geldi.

 

Yaptığı konuşmada Eliezer, "Türkiye ile İsrail ilişkileri daha önce de iyiydi. Hala iyi. Biz Türk insanlarının İsrail ile Türkiye ilişkilerinin eskisi gibi devam ettirmesinden emin olması için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz ve yapacağız" dedi.

 

Türkiye ile İsrail arasındaki ekonomik ve iş dünyasına ilişkin ilişkilerini eskisi gibi yapmak istediklerini söyleyen Eliezer, bu toplantıların iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle