Dünya İsrail Türk arıcılara sevindi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Türk arıcılara sevindi

İsrail Türk arıcılara sevindi

İsrail, kanlı Mavi Marmara sonrası Türkiye ile bozulan ilişkilerde şimdi de umudu cüce bal arılarında arıyor.

İsrail medyası ‘Kim demiş Türkiye artık balla gelmez diye?’ başlığı altında önümüzdeki hafta İsrail’de düzenlenecek arıcılık konferansına geniş yer ayırdı. Türkiye ile İsrail arasında geçen yıl imzalanan ekonomik işbirliği anlaşması çerçevesinde ilki geçen yıl Antalya’da yapılan 2 ülke arıcıları ile bilim insanlarını buluşturan konferans, önümüzdeki hafta 800 katılımcıyla İsrail’de yapılacak.

Konferansın organizatörleri, Türkiye-İsrail arasındaki kriz nedeniyle Türkiye’den katılımcı olmasını beklemiyordu. Ancak Türk Dışişleri Bakanlığı’nın sponsorluğunda yüzlerce bal üreticisinin geleceği haberi İsrail’i hem şaşırttı hem de sevindirdi.

İsrailli Bakanlar mutlu

Her iki ülkenin arı üreticileri ve araştırmacıları, bal arılarının ortadan kaybolması, tarım ve cüce kara bal arısı sorununu ele alacak. İsrail Tarım Bakanı Orit Noked, “iki ülke arasındaki tansiyonu düşürmenin en iyi yolu ekonomik işbirliğini tesis etmek ve karşılıklı çıkarlar için profesyonel toplantılara zemin hazırlamaktır. Tarım Bakanlığı’mız Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirmede önemli rol oynayacaktır” dedi. Başbakan yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Silvan Şalom da, “Bu istikrarsız dönemde bu projedeki gibi bir hayati derecede önemli” ifadesini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle