Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail tankları Hamas bürosunu vurdu: 8 ölü

  Hürriyet Haber
  31.07.2001 - 15:52 | Son Güncelleme:

  İsrail tanklarının, Batı Şeria'nın Nablus kentinde, Hamas örgütünün bir liderinin bürosuna ateş açtığı, olayda ilk belirlemere göre 8 Filistinlinin öldüğü bildirildi. Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin 'Bu saldırılar İsrail'e pahalıya patlayacak' dedi.

  Ölenlerin arasında aşırı dinci Hamas örgütünün 5 lideri de bulunuyor. Ölen Hamas liderlerinin 2'sinin Cemal Mansur (41) ve Cemal Selim (42) olduğunu belirten Filistin hastane kaynakları, diğer 3 liderin kimliğini açıklamadı.

  2 çocuğun da saldırıda öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını belirten kaynaklar, Nablus kenti çevresindeki dağlardaki İsrail tanklarının Hamas'a ait 7 katlı binaya ateş açtığını kaydettiler. Görgü tanıkları, ölen çocukların kardeş olduğunu ve anneleriyle binada bulunduklarını söylediler.

  HAMAS İNTİKAM ALABİLİR

  Bu arada saldırının ardından açıklama yapan Muhammed Dahlane adlı Filistinli güvenlik yetkilisi, Hamas'ın Nablus'taki saldırının intikamını alacağını düşündüğünü söyledi.  Gazze Şeridi'deki Filistin güvenlik yetkililerinin lideri Dahlane,''İsrailliler eylemlerinin Hamas'ın intikamına yol açacağını biliyorlar'' dedi.

  İsrail ile barışa karşı olan Hamas örgütü, 1994'ten beri İsrail'e karşı düzenlenen saldırılarının büyük bölümünün sorumluluğunu üstlenmişti.

  Öte yandan Filistin hastane ve güvenlik kaynakları, Gazze Şeridi'ndeki Netzarim Yahudi yerleşim merkezi yakınlarında, İsrail askerlerinin açtığı ateşte 1 Filistinli polisin öldürüldüğünü duyurdu.

  Aynı kaynaklar aracında bulunan Muhammed Esad Hasani'nin (21) vurulduğunu belirtti. İsrail ordusunun açıklamasında ise bölgede herhangi bir çatışma çıkmadığı kaydedildi.  Mısır'ın Gazze sınırı yakınında da bir kişi serseri kurşunla ayağından vurularak yaralandı.

  Mısır'ın Ortadoğu Haber Ajansı'na göre, sınırdaki Refah kentinin Mısır tarafında bulunan evinin avlusunda oturan Zemil Ahmed Süleyman'ın (28) sol dizine kurşun isabet etti. Hastane yetkilileri, Süleyman'ın durumunun ağır olmadığını belirtti.

  HAMAS LİDERİ : ''İSRAİL, PAHALIYA ÖDEYECEK''

  Filistinli aşırı dinci Hamas örgütünün lideri Şeyh Ahmed Yasin, İsrail'in, Batı Şeria'daki Nablus kentinde düzenlediği ve 5 Hamas liderinin öldüğü saldırının bedelini 'pahalıyaödeyeceğini' söyledi.

  Gazze'de basın mensuplarına demeç veren Yasin, ''Saldırıya karşılık vermek Hamas'ın askeri kanadına düşer. Örgütün askeri kanadı,İsraillilere dökülen kanın hesabını ödemeleri gerektiğini öğretecektir'' dedi.

  Örgütün siyasi yetkililerinden İsmail Ebu Şanab da, ''İsrail'in işlediği iğrenç suç, Filistin genelindeki siyonist hedeflere yapılan her türlü saldırıyı haklı gösteriyor'' diye konuştu.

  Nablus'ta bugün İsrail tanklarının Hamas'a ait bir binaya ateş açması sonucu, 5'i örgüt lideri 8 kişi ölmüştü. İsrail ile barışa karşı olan Hamas örgütü, 1994'ten beri İsrail'e karşı düzenlenen saldırılarının büyük bölümünün sorumluluğunu üstlenmişti.

  İSRAİL SALDIRIYI DÜZENLEDİĞİNİ KABUL ETTİ

  İsrail, Batı Şeria'daki Nablus kentinde5'i Hamas lideri, toplam 8 kişinin öldüğü saldırıyı düzenlediğini kabul etti. Başbakan Ariel Şaron'un basın bürosundan yapılan açıklamada, ordunun, geçmişte terör eylemlerine karışmış ve yeni terör eylemleri düzenlemeyi planlayan Hamas üyelerine yönelik operasyon düzenlediği belirtildi.

  Açıklamada, ordunun, İsrailli sivillerin öldürülmesine yönelik eylemleri durdurmak için hareket ettiği ifade edildi. Saldırıda 2 çocuğun öldüğü yolunda haberler geldiği bildirilen açıklamada, konunun araştırıldığı, her şeye rağmen masum sivillerin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyulduğu ifade edildi.

  Bu arada Filistinli yetkililer, füzeyle yapıldığını ileri sürdükleri saldırının ''katliam'' olduğunu söylediler. Filistin Özerk Yönetimi ise, ölen Hamas üyeleri ve siviller için iki günlük yas ilan etti.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı