Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail sessizliğe gömüldü

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  18.05.2010 - 15:21 | Son Güncelleme:

  İsrail, İran'ın uranyum takası için Türkiye ve Brezilya ile yaptığı anlaşma konusunda sessizliğe gömüldü. Resmi açıklamanın ne zaman yapılacağı bilinmiyor.

  İsrailli bir üst düzey yetkili yapılan anlaşmaya dün sert tepki göstermiş, uranyum anlaşmasını İran'ın "yeni bir oyunu" olarak değerlendirmişti. Ancak bu konuda İsrail şu ana kadar henüz resmi bir açıklama yapmamıştı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye, Brezilya ve İran'ın yaptığı anlaşmayla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ama önemli bakanlarıyla bugün bir araya geldi.

  İran'ın nükleer programını kendisi için büyük bir tehdit olarak algılayan İsrail, dün imzalanan uranyum takas anlaşmasıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapmamıştı. İsrailli bir üst düzey yönetici, İran'ın uranyum takasıyla ilgili olarak bugün Başbakan Netanyahu'nun 7 bakanıyla bir toplantı yaptığını açıkladı. İsrailli üst düzey yetkili açıklamasında, Netanyuhu ve bakanların İran-Türkiye anlaşmasıyla ilgili bir brifing aldıklarını ve anlaşmayı İran'ın "yeni bir oyunu" olduğu konusunda kabine üyelerinin hem fikir olduğu belirtildi.

  NETANYAHU 'AÇIKLAMAYI' YASAKLADI

  İsrail başbakan ve bakanların bu görüşmesi sonunda herhangi bir açıklama yapmadı. Dün gece Natenyahu İran'ın uranyum takası anlaşmasıyla ilgili bakanlarının açıklama yapmamasını istemişti. Bu nedenle İsrail'in yapacağı resmi açıklama önem kazanıyor.

  Dün anlaşma imzalandıktan sonra İsrailli bir yetkili, Tahran'ın Türkiye ve Brezilya'yı "manüpile ettiğini" iddia etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı