GeriDünya İsrail, Putin’in Hamas’ı davetine ateş püskürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, Putin’in Hamas’ı davetine ateş püskürdü

Rusya lideri Vladimir Putin’in, Filistin’de iktidara gelen radikal Hamas liderlerini Moskova’ya davet kararı aldığını duyurması, İsrail’de öfkeye neden oldu. Bu arada Fransa da, Moskova’nın Hamas’ı davet girişimini desteklediğini açıkladı.

İsrail Ulaştırma Bakanı Meir Şetrit, Putin’i ağır şekilde eleştirerek, İsrail’i sırtından bıçaklamakla suçladı. Hamas’a karşı tutumunu değiştirmediği takdirde, Moskova’nın İsrail-Filistin görüşmelerinde yer almaması gerektiğini belirten Şetrit, Hamas’ın İsrail’i yok etmeyi de hedefleyen kuruluş beyannamesi düzeltilmeden, bu tür davetlerin yapılmaması gerektiğini savundu.

"Buna karşılık olarak, Çeçen temsilcileri Kudüs’e çağırsak Rusya ne derdi" diye soran Şetrit, "Çeçenistan’da özgür seçimlerin düzenlenmesini engelleyen Rusya, seçimlerin sonunda Hamas tarafından kazanılan hak konusunda bize ahlak dersi veremez" şeklinde konuştu. İsrail İmar Bakanı Zeev Boim de, bir basın toplantısı düzenleyerek, "Putin ateşle oynuyor. Rusya’nın pozisyonunu çok endişe verici buluyorum" dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, Hamas liderleriyle ilişki kurulmasını savundu. İvanov, uluslararası toplumun er ya da geç bu dinci partiyle temas kurmak zorunda kalacağını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle