GeriDünya İsrail polisinden 24 Aralık yolsuzluk operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail polisinden 24 Aralık yolsuzluk operasyonu

İsrail polisinden 24 Aralık yolsuzluk operasyonu

İsrail polisi, 24 Aralık'ta düzenlediği yolsuzluk operasyonunda aralarında eski bir bakan ve çok sayıda devlet görevlisinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın partisi ve iktidardaki koalisyonun ortağı Yisrael Beitenu partisine yönelik operasyonun, ülke tarihinin "en önemli" yolsuzluk operasyonu olduğu konuşuluyor.

Yaklaşık bir yıllık araştırmanın sonucunda düzenlenen operasyonda kamu fonlarından elde edilen milyonlarca şekelin, partiye yakın kuruluşlara aktarıldığı iddia ediliyor. Operasyona adı karışan isimler arasında İçişleri Bakan Yardımcısı Faina Kirshenbaum da var. Bakan Yardımcısı'nın polis tarafından sorgulandığı, kızı Ronit'in ise pazar gününe kadar gözaltına tutulacağı biliniyor.

Gözaltına alınan isimler arasında eski Turizm Bakanı Stas Misezhnikov da bulunuyor. Batı Şeria'daki ve Golan Tepeleri'ndeki yerleşim operasyonlarından sorumlu isimler, basketbol ve hentbol federasyonlarının eski başkanları da gözaltındaki isimler arasında yer alıyor.

İsrailli bir polis sözcüsü, gözaltına alınan kişilerin sayısının 24 olduğunu, dört kişinin ise ev hapsinde tutulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Lieberman ise gözaltılarla ilgili yorum yapmadı. Lieberman Aralık 2012'de bir yolsuzluk soruşturması sonrasında görevini bırakmak zorunda kalmış ancak geçtiğimiz Kasım ayında tekrar göreve getirilmişti.

İsraillilerin 17 Mart'ta genel seçimler için sandık başına gitmeleri bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle