GeriDünya İsrail, nükleer savaş başlığı taşıyabilen iki denizaltı aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, nükleer savaş başlığı taşıyabilen iki denizaltı aldı

İsrail, nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip iki adet Alman yapımı Dolphin denizaltısı aldı.

İsrail'in, Tahran yönetiminin nükleer çalışmaları konusunda uzlaşma eğiliminden uzak bir görüntü çizdiği dönemde nükleer muharebe gücünü artıran bu adımının, İran'a, “Nükleer silahlarla saldırırsan aynı şekilde cevap veririz” şeklinde açık bir cevap niteliği taşıdığı yorumu yapılıyor.

Jerusalem Post gazetesi, dizel-elektrik itiş gücü sistemi bulunan yeni denizaltıların, İsrail donanmasının sahip olduğu evcut 3 denizaltıya oranla su altında daha uzun süre kalabildiğini yazdı.

Gazete, denizaltı alımı konusundaki anlaşmanın Alman yetkilileriyle 6 temmuzda imzalandığını ve denizaltıların kısa bir süre içinde kullanıma hazır hale geleceğini belirtti.

Nükleer güce sahip olup olmadığı konusunda hiçbir bilgi vermeyen İsrail'in, yeraltındaki tesislerde gizli, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip Jericho-1 ve Jericho-2 füzelerine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlar, yüksek teknolojik donanım sayesinde tespit edilemeyen ve savunma yeteneği gelişmiş Dolphin denizaltılarının en büyük özelliklerinden biri olarak caydırıcılığını gösteriyor ve İran'ın İsrail'e saldırmasının büyük bir hata olacağı yorumunu yapıyor.

Almanya ile İsrail arasında yapılan anlaşma, denizaltıların nükleer silah taşımayacağına yönelik bir hüküm bulunmaması nedeniyle bazı Alman muhalifler tarafından eleştiriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle