GeriDünya İsrail komandoları Bekaa Vadisi'ne indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail komandoları Bekaa Vadisi'ne indi

İsrail komandoları Bekaa Vadisi'ne indi
refid:4855511 ilişkili resim dosyası

İsrail, Bekaa Vadisi'ndeki bir hastaneye ani bir baskın yaptı. Hizbullah liderlerinden birini yakalamak için yapılan saldırıda 18 sivil öldürüldü.

Hizbullah'a yönelik kara harekatını genişleten İsrail, Lübnan'ın doğusundaki Bekaa vadisine havadan asker indirdi. İsrail komandoları, Hizbullah'ın üst düzey isimlerinden birini yakalamak için bir hastaneyi bastı. Suriye sınırına yakın Baalbek kentindeki hastane baskınında, Hizbullah'ın önde gelen isimlerinden Muhammed Yazbık hedef alındı.
Yazbık, Hizbullah Yüksek Konseyi'nin bir üyesi ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Lübnan'daki temsilcisi.
 
18 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail komandoları dört saat süren çatışmalar sonucu Yazbık'ı bulamadı. İsrail, baskında üç Hizbullah militanını yakaladıklarını, İsrail'e götürdüklerini açıkladı.
 
Hizbullah ise "kaçırılanlar bizden değil" açıklamasını yaptı. Hastane binası, operasyonun ardından İsrail savaş uçaklarınca yerle bir edildi. İsrail, "operasyonda kayıp vermedik" dedi. Operasyonda, hava saldırılarında 4'ü çocuk 18 kişinin öldüğü bildirildi.

Güvenlik kaynakları, İsrail'in hava saldırılarında Baalbek yakınında Cemaliye köyünde, 5'i evlerinin yıkılması sonucu 12 sivilin öldüğü, Saat köyünde de aynı aileden 5 kişinin yaşamlarını yitirdiğini söylediler.

Kaynaklar, hava saldırısında Hermel'de de bir sürücünün hayatını kaybettiğini belirtirken, saldırıda ölenlerden birinin Suriye vatandaşı olduğu iddia edildi.

Hizbullah, bu sabah Lübnan sınırını geçen İsrail askerleriyle girdikleri çatışma sırasında 2 İsrail tankını imha ettiklerini bildirdi. Hizbullah'ın açıklamasında, sınır köyü Adayse'deki Rub Halethin tepesine ilerlemeye çalışan İsrail askerleriyle çatıştıkları belirtildi. Açıklamada, 2 tankın imha edildiği, tanklardaki askerlerin de öldüğü ya da yaralandığı kaydedildi.
İsrail, dün de Ayta Eşşaab köyündeki çatışmalarda 3 askerini kaybetmiş, 25 İsrail askeri de yaralanmıştı.

İsrail'in Hizbullah operasyonu 22'nci gününe girerken ölen Lübnanlıların sayısı 631'e yükseldi.

7 BİN ASKER KATILIYOR
 
İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyinde Hizbullah milislerini etkisiz hale getirmeye çalıştığı operasyona 7000 asker katılıyor. İsrail ordusunun Kuzey Saha Komutanlığı sözcüsü Binbaşı Tzvika Golan, operasyona altı askeri alayın yaklaşık 7000 askerle katıldığını belirterek, bunların arasında Golani piyade alayı birlikleri, paraşüt ve hava indirme birlikleri, zırhlı birlikler ve yedeklerin bulunduğunu kaydetti.

Binbaşı Golan, çarpışmalar sırasında bazen Hizbullah tarafından kullanılan bir veya iki eve odaklandıklarını da sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor da şu andaki hedeflerinin olası bir BM kararı çıkmadan önce, Hizbullah'ın tekrar inşa etmesine engel olacak şekilde tabyalarını imha etmek amacıyla, buldozerlerle Lübnan sınırını temizlemek olduğunu söyledi.

Çatışmalar sırasında Hizbullah siperlerinin ortadan kaldırıldığını söyleyen sözcü, “Kaleler, siperler, tabyalar gizli yeraltı sığınakları var. Hizbullah'ın siperlerini temizliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Hizbullah'ın bu tabya ve siperleri yeniden inşa etmesini istemediklerini ve bunun için uluslararası bir güç yerleştirilmesinin iyi bir çözüm olduğunu düşündüklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle