Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail, İslami Cihad liderinin evini vurdu

  Hürriyet Haber
  20.10.2003 - 09:30 | Son Güncelleme:

  İsrail savaş uçağı, Gazze'de İslami Cihad liderlerinden Abdullah Sami'nin kentin doğusundaki evini vurduğu ve bölgeden duman yükseldiği bildirildi.

  Görgü tanıkları, Gazze'de patlama sesi duyulduğunu belirtirken, Reuters haber ajansı, İsrail'e ait F-16 savaş uçağının Gazze'deki bir hedefe roket saldırısı düzenlediğini duyurdu.
    
  Filistinli yetkililer de bir İsrail savaş uçağının, İslami Cihad liderlerinden Abdullah Sami'nin kentin doğusundaki evini vurduğunu ve bölgeden duman yükseldiğini söylediler.
    
  Haberde, saldırıda ölen veya yaralanan olup olmadığına dair henüz bilgi edinilemediği kaydedildi.
    
  İsrail ordusu da henüz bir açıklama yapmadı.

  İSLAMİ CİHAD LİDERİ, ROKET SALDIRISINDAN KURTULDU
     
  Gazze kentinde, İsrail F-16 savaş uçağının hedef aldığı İslami Cihad liderlerinden Abdullah Sami'nin roket saldırısından kurtulduğu belirtildi.

  İslami Cihad kaynakları, Sami'nin saldırıdan yara almadan kurtulduğunu, İsrail füzelerinin, Sami'nin evinin yanındaki evi vurduğunu söylediler.

  Bu arada, Fransız Haber Ajansı (AFP), saldırıda 6 kişinin yaralandığını duyurdu. Hastane kaynakları ve görgü tanıkları, yaralananlar arasında biri 1, diğeri de 6 yaşında 2 çocuğun bulunduğunu ve yaralıların El Şifa Hastanesi'ne kaldırıldığını bildirdiler.

  İSRAİL: ''SİLAH FABRİKASI HEDEF ALINDI''
     
  İsrail ordusu, Gazze kentindeki hava saldırısında, İslami Cihad liderlerinden Abdullah Sami'nin evinin değil, bölgedeki bir silah fabrikasının hedef alındığını açıkladı.

  Ordu sözcüsü, İsrail savaş uçağının, Hamas'ın Kassam roketleri ve diğer silahların üretildiği fabrikaya roket fırlattığını söyledi.   Sözcü, Sami'nin evinin, silah fabrikasının yanında olduğunu kaydetti.

  İsrail F-16 uçağı, bu sabah Gazze kentindeki bir hedefe roket saldırısı düzenlemiş ve Filistinli kaynaklar, saldırıda İslami Cihad liderlerinden Sami'nin evinin hedef alındığını söylemişlerdi. İslami Cihad kaynakları, Sami'nin saldırıdan yara almadan kurtulduğunu belirtirken, Fransız Haber Ajansı (AFP), saldırıda 6 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

  MOFAZ: ARAFAT HÜKÜMET KURULMASINI ENGELLİYOR

  Bu arada İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Filistin lideri Yaser Arafat'ın, İsrail'le diyaloga girebilecek bir Filistin hükümetinin kurulması önünde ''ciddi bir engel'' olduğunu belirtti.  Mofaz, dün akşamki haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin Başbakanı Ahmed Kurey'in olağanüstü hükümetine değinerek, ''Arafat, İsrail'le diyalog kurabilecek bir hükümetin önünde her zaman için ciddi bir engel oluşturduğunu göstermiştir'' dedi.
    
  Filistin'de siyasi durumun kriz içinde olduğuna dikkati çeken Mofaz, Kurey'in olağanüstü hükümetinin, Arafat'ın engellemeleri yüzünden zor durumda olduğunu kaydetti.
    
  Arafat ile Kurey arasında yeni kabinenin şekli üzerinde görüş ayrılıkları çıkmış ve Arafat, Nasır Yusuf'un İçişleri Bakanı olarak kabinede yer almasına muhalefet etmişti. Hükümet içişleri bakanı olmadan göreve başlamış, daha sonra Arafat bu göreve vekaleten atama yapmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı