GeriDünya İsrail, İran’ı ’ABD ve Kürt’ desteğiyle vuracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  80
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, İran’ı ’ABD ve Kürt’ desteğiyle vuracak

İsrail, İran’ı ’ABD ve Kürt’ desteğiyle vuracak
refid:3791003 ilişkili resim dosyası

"İsrail haritadan silinmeli" diyen İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile Batı arasındaki nükleer kriz tırmanırken, İsrail’in İran’daki tesisleri birkaç ay içinde vurmaya hazırlandığı iddia edildi. ABD’deki istihbarat çevrelerine göre İsrail, Kuzey Irak’taki üslerden yararlanmak üzere Kürtlerden söz aldı.

İSRAİL’in, nükleer faaliyetlerini sürdürmeye kararlı olan İran’ı birkaç ay içinde vurmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Hürriyet’e konuşan istihbarat çevrelerine yakın kaynaklar, İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarının gerçekleştiği tesisleri hava operasyonlarıyla imha etmek için farklı planlar yaptığını ifade ettiler. Aynı kaynaklara göre, İsrail, özellikle Kuzey Irak’taki bazı hava üslerinden yararlanacak ve bu konuda Iraklı Kürtler’den destek sözü aldı. İsrail’e, ayrıca ABD’nin de fiilen askeri destek sağlayacağı öne sürüldü. ABD’nin, istihbarat, sığınak delen bombalar ve gerekirse Basra Körfezi’ndeki uçak gemilerinin kullanılmasında İsrail’e destek vereceği iddia edildi.

Kaynaklar, "İsrail, hangi molla nükleer düğmeye basacak konumuna düşmek istemiyor" diye konuştular. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, daha önce, İsrail’in haritadan silinmesi gerektiğini söylemişti.

Çeşitli haberlere göre, İsrail Hükümeti, Tahran’a, "Başbakan Ariel Şaron’un ağır hasta olması, İsrail’in askeri anlamda hazırlıksız ya da etkisiz olduğu anlamına gelmez" şeklinde bir mesaj da yolladı.

Buna göre, İsrail, İran nükleer krizinin BM çerçevesinde çözümlenebileceğine inanmıyor. İsrail askeri istihbarat şefi Aharon Zeevi-Farkash’ın, diplomatik çözüm için Mart ayına kadar bekleyeceklerini söylediği belirtildi.

İsrail Genelkurmay Başkanı General Dan Halutz’un da, "İran nükleer sorununa karşı, çeşitli askeri seçeneklere sahibiz" dediği ifade edildi.

Pentagon tarafından daha önce yapılan bir çalışmada, İsrail’in, Türkiye’den ya da komşu bir ülkeden destek almadan İran’a karşı kapsamlı bir operasyon yapamayacağı ifade edilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle