Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail’in Batı Şeria’da bir Türk’ü tutukladığı açıklandı

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  11.05.2010 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Pazartesi günü olay üzerindeki basın yasağının kaldırılmasıyla, bir Türk vatandaşının 27 Nisan’da Batı Şeria’da, güvenliğe tehlike oluşturduğu gerekçesiyle tutuklandığı açıklandı.

  İzzet Şahin Beytüllahim’den Kudüs’e giderken İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmış ve İsrail Güvenlik Ajansı (Şin Bet) ve İsrail Polisi Ciddi ve Uluslararası Suçlar Birimi tarafından sorgulandı. Bir güvenlik kaynağı Şahin’in 2008 yılında yasaklanan İslamcı örgüt İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) üye olduğunu ve Batı Şeria’da uzun bir müddet kalarak “bölgenin güvenliğini tehlikeye attığını” söyledi.        

  Şahin’in ilk celsesi yapılan mahkemesinin ardından tutukluluk halinin 13 Mayıs’a kadar süreceğini belirten kaynak incelemeler sürdüğü için şu an daha fazla bilgi veremeyeceğini söyledi. Şahin’in tutuklanmasının İHH’nin düzenlediği Gazze’ye yardım konvoylarıyla ilgili olmadığını da sözlerine ekledi.

  İHH internet sitesinde ise, “Şahin 28 Kasım 2009’dan beri Batı Şeria’dan yaşamaktadır, Hebrew Üniversitesi öğrencisidir ve 27 Mart’ta yasadışı yollarla tutuklanmıştır. İlk mahkemesi geçen hafta yapılmıştır. İHH yetkilileri Türk hükümetinden kendisinin salıverilmesi için adım atmasını istemektedir” açıklamasına yer verildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı