GeriDünya İsrail ile kirli pazarlık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail ile kirli pazarlık

İsrail ile kirli pazarlık
refid:16862107 ilişkili resim dosyası

Basına sızan gizli Filistin belgelerinde şok. İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Filistinli İçişleri Bakanı Nasır Yusuf’a El Aksa Şehitleri komutanı El Madun için “Neden öldürmüyorsunuz” diyor. Yusuf ise, “Kapasitemiz sınırlı” cevabını veriyor. Madun, bu konuşmadan bir ay sonra İsrail tarafından öldürülmüş.

EL Cezire ve İngiliz Guardian Gazetesi’nin haftabaşından bu yana yayımlamakta olduğu Filistin belgelerinde, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin El Fetih’in silahlı kanadıyla mücadelesinin perde arkasına dair şok edici iddialar ortaya çıktı. Filistin yönetiminin ısrarla yalanladığı ve “manipülasyon” diye nitelediği belgeler arasında İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz ile Filistinli İçişleri Bakanı Nasır Yusuf arasında geçen çarpıcı görüşmenin tutanakları var. İki yetkili, El Fetih’in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı’nın üst düzey liderlerinden Hasan el Madun hakkında konuşuyorlar. 2005 yılında geçen konuşmada Mofaz, Yusuf’a, “Biz kendisinin adresini biliyoruz. Neden öldürmüyorsunuz” diye soruyor. Yusuf’un yanıtı ise, “Kolay değil, kapasitemiz sınırlı” oluyor. Madun bu görüşmeden bir kaç ay sonra İsrail tarafından insansız bir hava aracıyla otomobiline düzenlenen saldırı sonunda öldürüldü.
AB parasıyla Hamas’a balyoz
İngiliz istihbaratı ve sivil yetkillilerin Hamas’a karşı 2004’te hazırladıkları bir planda ise “AB fonlarıyla Filistinli güvenlik birimlerinin dışında İsrail istihbaratıyla doğrudan bağlantısı olan bir görev gücü kurulması, Hamas liderlerinin ve orta kademedeki yöneticilerin enterne edilmesi, geçici olarak etkisiz hale getirilmesi, radyo istasyonlarının kapatılması ve bazı cami imamlarının değiştirilmesi” gibi öneriler dikkat çekiyor. İddialara göre, söz konusu plan Kudüs’te yerleşik bir MI6 mensubu tarafından, o dönemdeki Filistinli güvenlik yetkililerinden Cibril Rajub’a verilmiş.

Kendi insanlarımızı öldürdük

Belgelerden birinde, bir kaç ay öncesine kadar Filistinli güvenlik kuvvetlerinin eğitiminden sorumlu olarak görev yapan General Keith Dayton’un, 2009 yılında, Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat’a, “İstihbarattaki çocuklar iyi. İsrailliler onları seviyor. Ama, insanlara işkence ederek, uluslararası bağışçı ülkeler nezdinde bazı sorunlara neden oluyorlar” dediğini aktardı. Erekat ise belgelere göre, “Filistin’de tek otorite olsun diye kendi insanlarımızı öldürdük” sözlerini kullanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle