GeriDünya ’İsrail’i tanımayan asker göndermesin’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’İsrail’i tanımayan asker göndermesin’

’İsrail’i tanımayan asker göndermesin’

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in danışmanı Miri Eisen, BM barış gücünün, öngördükleri gibi 15 bin kişiden oluşmasını memnuniyetle karşıladıklarını, fakat bu güce İsrail’i resmen tanımayan ülkelerin katılmasını istemediklerini belirtti. Asker göndereceğini açıklayan Endonezya, Malezya ve Bangladeş’in, İsrail ile diplomatik ilişkisi yok.

Öte yandan Eisen, Lübnan’ın Hizbullah’ı silahsızlandıramadığını, dolayısıyla bu görevin BM barış gücüne düşeceğini vurguladı. Eisen, "BM gücü gelir gelmez, Lübnan’a uyguladığımız abluka kalkacak" dedi.

OLMERT İSTENMİYOR

Hizbullah savaşının, Başbakan Ehud Olmert’e kan kaybettirdiği de yavaş yavaş netleşiyor. İsrail’de ilk kez halkın çoğunluğu Olmert’i istemiyor. Bağımsız Dahaf Enstitüsü tarafından Yedioth Ahronoth gazetesi için gerçekleştirilen araştırmaya göre halkın yüzde 63’ü, Lübnan harekatındaki başarısızlık nedeniyle Olmert’in istifasını talep ediyor. Araştırmaya göre, İsraillilerin çoğu Savunma Bakanı Amir Peretz ve Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un da istifalarından yana. Ayrıca ana muhalefetteki Likud Partisi’nin lideri Benjamin Netanyahu’ya verilen destekte de büyük artış var. Yedioth Ahronoth gazetesi sonuçları "siyasi bir deprem" olarak tanımladı. Başbakan Olmert, savaşın tüm sorumluluğunu üstlendiğini bildirmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle