GeriDünya İsrail Hizbullah'la 72 saatlik ateşkes önerisini reddetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Hizbullah'la 72 saatlik ateşkes önerisini reddetti

İsrail'in BM Büyükelçisi Dan Gillerman, Rusya'nın BM'ye sunduğu karar tasarısındaki Lübnan'daki Hizbullah gerillalarıyla savaşta insani amaçlarla 72 saatlik ateşkes önerisini reddetti.

Gillerman, New York'tan İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Churkin ile görüşerek “bu tarz bir ateşkesin sadece Hizbullah'ın yeniden toparlanmasına hizmet edeceği” görüşünü ilettiğini söyledi. İsrail Büyükelçisi, “bunun (ateşkes) kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi'ne Fransa ve ABD tarafından geçen cumartesi sunulan Lübnan karar tasarısı üzerinde müzakereler devam ederken, Rusya dün kendi karar tasarısını Konseye sunmuştu. Rusya'nın karar tasarısında çatışmaların derhal ve tamamen, daha fazla felakete yol açmadan, insani amaçlarla 72 saatliğine durdurulması yer alıyor.

ABD ve Fransa tarafından hazırlanan BM karar tasarısı, başta Lübnan tarafından, acil ateşkes çağrısı ve İsrail askerlerinin Lübnan'dan derhal çekilmesini öngörmediği için eleştiriliyor. Karar tasarısında Lübnan ve Arap ülkelerinin değişiklik taleplerine verilecek yanıt konusunda ABD ve Fransa arasında görüş ayrılıkları bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle