GeriDünya İsrail-Hamas arabulucusu Almanya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail-Hamas arabulucusu Almanya

İsrail ile Gazze Şeridi'ndeki fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketi arasında, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit ve karşılığında serbest bırakılması öngörülen Filistinli tutukluların teatisi görüşmelerinde Almanya da aracılık yapıyor.

Almanya'nın aracılık girişimi, Hamas tarafından da doğrulandı, ancak Hamas, hemen bir sonuç ihtimalinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Hamas, İsrail'i tanımıyor, İsrail de Hamas'ı "terör örgütü" olarak kabul ediyor. Bundan önce taraflar arasındaki tutuklu teatisi ile ilgili görüşmelere Mısır arabuluculuk etmiş, ancak Hamas'ın Şalit karşılığı oluşturduğu tutuklular listesindeki bazı isimlere İsrail'in itirazı, Ehud Olmert'in başbakanlığının son dönemlerinde hız kazanan dolaylı görüşmelerin sonuçsuz kalmasına neden olmuştu.

Gazze'de bir açıklama yapan Hamaslı yetkililerden Ayman Taha, Almanya'nın arabuluculuğunu doğrularken, yeni bir gelişme bulunmadığını belirterek, "Hemen bir sonucun söz konusu olmadığını" söyledi.

Almanya'nın arabuluculuk girişimini daha önce Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek dile getirmişti. Mübarek, yaklaşık bir hafta önce, İsrailli asker Gilad Şalit'le ilgili Hamas'la yapılan pazarlıklarda, Almanya'nın Kahire ile birlikte çalıştığını söylemişti.

Mübarek, Başkan Barack Obama ile görüşmek üzere gittiği ABD'de, bir Amerikan televizyonuyla yaptığı söyleşi sırasında, Şalit'in serbest bırakılmasını neredeyse sağlamak ve bu problemi çözmek üzere olduklarını hatırlatmış, ancak dış müdahalelerin buna engel olduğunu ifade etmişti. Mübarek, "Ancak Almanların işbirliği ile konu üzerinde çalışıyoruz" demişti.

Öte yandan, Haaretz gazetesi, Hamas'ın bu kez konuyla ilgili bir esneklik göstermeye istekli olabileceğini yazdı.

YAŞLILAR GRUBU DA ŞALİT'İ GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Ortadoğu'da barış çabalarına, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılması girişimlerine destek olmak amacıyla bölgeye gelen "Yaşlılar Grubu" üyeleri arasında yer alan eski ABD başkanlarından Jimmy Carter, Güney Afrikalı barış eylemcilerinden Nobel ödüllü rahip Desmond Tutu, İrlanda'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Mary Robinson, bugün Kudüs'ten başladıkları temaslar kapsamında, Şas partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef ile görüşmüşlerdi.

Haham Yosef'in evinde yapılan görüşmede Yosef, Carter'dan Şalit'in kurtarılması için gereken her şeyi yapmalarını istedi ve "Sizin bunda sözünüz geçebilir" dedi.
Carter, iki ay kadar önce de İsrail'e gelmiş, Gazze Şeridi'ne de geçerek Hamaslı liderlerle görüşmüştü. Carter aynı zamanda, Gilad Şalit'in babası Noam Şalit'le de bir araya gelmişti.

Carter ve diğerlerinin Haham Yosef ile görüşmesine, Şas partisi Başkanı ve aynı zamanda Başbakan Yardımcısı olan Eliyahu Yişai de katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle