GeriDünya İsrail Genelkurmay Başkanı'ndan şüpheli satış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Genelkurmay Başkanı'ndan şüpheli satış

İsrail Genelkurmay Başkanı'ndan şüpheli satış

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'un, iki İsrail askerinin 12 temmuzda Hizbullah tarafından kaçırılmasından saatler sonra borsadaki hisse senetlerini sattığı ortaya çıktı.

Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesindeki habere göre, “o sırada savaş çıkmasını beklemediğini” belirten Halutz, hisse senetlerini askerlerin kaçırılmasından birkaç saat sonra elden çıkardı. Genelkurmay Başkanının hisse senetlerini sattığı haberi ilk olarak İbranice yayımlanan Maariv gazetesinde yer aldı. Bu gazeteye göre, Halutz'un sattığı kağıtlar 120 bin şekel (yaklaşık 27,9 bin dolar) değerinde. Halutz'un hisse senedi satışını Genelkurmay Başkanına yakın kaynakların doğruladığı belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise “Genelkurmay Başkanı, kendisinin ve ailesinin mali konularını, İsrail'deki her vatandaş gibi şahsen düzenli olarak takip etmektedir” denildi. Açıklamada, “Genelkurmay Başkanı, İsrail vatandaşlarını korumak için gece gündüz durmadan çalışıyor. Kişisel işlerini kurcalamak doğru bir şey değil” ifadesi kullanıldı.

BORSA ERTESİ GÜN DÜŞTÜ

Tel Aviv Borsasında İsrail'in Lübnan'a saldırılarının başlamasıyla ilk 3 gün düşüş yaşanmıştı. İsrail askerlerinin kaçırıldığı 12 temmuzda 816 puan olan genel endeks bir gün sonra 782'ye, 14 temmuzda 748'e düşmüştü. Çok sayıda yatırımcı bu dönemde kağıtları için satış emri vermişti.

Sermaye piyasasındaki işlemlerle ilgili olarak “içeriden bilgi almanın” yasak olduğunu hatırlatan Yediot Ahronot gazetesi, Sermaye Piyasası Kurulunun, Halutz'un 12 temmuzda yaptığı işlemlerin yasal olduğunu ve yasakları ihlal etmediğini duyurduğunu da kaydetti.

Gazetenin haberinde, ancak İsrailli subayların Genelkurmay Başkanının bu tutumuna tepki gösterdiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle